Az anorexia borzasztó betegség, amely egyre fiatalabb korban kezdődik és egyáltalán nem csak lányokat érint. Hogyan alakíts ki pozitív testképet gyermekedben, hogy szeresse a testét?
A média által belénk sulykolt testkép, mely szerint a nők csakis magasak és vékonyak, a férfiak pedig izmosak lehetnek, sajnos épp a lelkileg legsérülékenyebb korosztálynál, a kamaszoknál okozhat akár visszafordíthatatlan károkat. Mit tegyél, hogy megvédd gyermedeket a testképzavartól és elérd, hogy pozitívan lássa önmagát és előítéletmentesen másokat?
Angolszász országokban már elindult a ‘The Body Positivity Movement’, azaz a Pozitív Testkép Mozgalom, amely arra sarkall, hogy fogadjuk el magunkat és másokat. Minden ember más testalkattal, alap adottságokkal rendelkezik és képtelenség a természetet megerőszakolni, fizikailag lehetetlen, hogy mindenki ugyanolyan vékony és izmos legyen. A mozgalom célja, hogy megértesse a társadalommal: a testi különbözőség nem megvetendő, inkább izgalmas és szép.
Rebecca Scritchfield pszichológus, aki könyvet is írt a témában Body Kindness címmel, azt javasolja, minél korábban kezdjünk el gyermekünkkel a testről beszélni. „Mire egy gyerek kamaszkorba lép, már kialakult véleménye van a saját testéről és másokhoz hasonlítgatja magát. Ezért, amit az előtte lévő években mondasz neki a témáról, ellenállóbbá teheti őt a testképzavarral szemben.”
Scritchfield a következőket javasolja a szülőknek:
Vigyázz a nyelvedre
Ha negatívan nyilatkozol a testedről vagy a súlyodról, az negatív hatással lesz a gyermek testképére. „A kis fülek észrevétlenül is felszedegetik az infót és azt szűrik le belőle, hogy a testük rossz is lehet és hogy a testüket valamiféle mérce alapján kell jónak vagy rossznak tekinteni.” Ha gyermeked rossz véleménnyel van a testéről, kezeld empátiával az érzéseit. A pszichológus szerint az alábbi mondatok például pozitívan hatnak: „Sajnálom, hogy rosszul érzed magad. Én szeretlek téged és tudom, hogy a tested épp neked való. Nagyon értékelem, hogy a tested erős és segít, hogy olyan dolgokat csinálj, amiket szeretsz”.
Alakíts ki pozitív kötődést a táplálékhoz
Fedezz fel új ételeket a gyermekeddel, főzzetek együtt, tervezzétek meg a következő heti menüt. Mutasd meg a kicsinek, hogy az étel jó és tápláló, nem valami olyasmi, amitől félni kell. Kerüld a monotonitást a táplálásban, a változatossággal elkerülheted, hogy bizonyos ételek iránt túlzott rajongás alakuljon ki a gyermekben (hiszen ezek szinte mindig a hízlalóbb, tápanyagban szegény ételek).
Fogadd el a különbségeket
Ha gyermeked ujjal mutogat a testesebb emberekre „Nézd anya, az a bácsi milyen kövér!” felkiáltással, ne szidd le! Helyette válaszolj őszintén. Például így: „Ó, te felfigyeltél a súlyára? A világon minden ember különböző, más-más magasságúak és súlyúak vagyunk, nincs ebben semmi különös”. Ez elejét veszi a súllyal kapcsolatos diszkrimináció kialakulásának és megtanítja gyermekednek, hogy fogadjon el másokat olyannak, amilyenek.
Ha tetszett, oszd meg te is! Köszönöm szépen!
Még több motiváló idézet az Instagram oldalon, kövess!
Facebook oldalamon érdekes történeteket, tanmeséket osztok meg veled. Várlak szeretettel a követőim között!
1 Trackback / Pingback