A zsebpénz mint tanulási forma

A zsebpénz jó lehetőség, hogy a gyerek gazdasági nevelését elkezdjük

Bárhogyan is alakítjátok ki a zsebpénz rendszert a családban, fontos, hogy a pénzügyek megismerésének lehetőségeként tekintsetek rá.

A gyerekeknek zsebpénzt adni igazán nagy kihívást jelentő döntés lehet a családok számára. Felmerülnek kérdések arról, hogy mikor és mennyit adjunk, valamint hogy házimunkához kössük-e.

Szülőként is fontos, hogy a zsebpénzre úgy tekintsünk, mint egy oktatási eszközre. Felhasználhatjuk arra, hogy megtanítsa a gyerekeket, hogyan hozzanak megalapozott pénzügyi döntéseket, hogyan tűzzenek ki értelmes célokat és hogyan alakítsanak ki felelős költési szokásokat.

Íme, hogyan érdemes megközelíteni a dolgot.

Mikor célravezető elkezdeni?

Nincs egyetlen „megfelelő életkor”, de ésszerűen akkor érdemes a zsebpénz bevezetését fontolóra venni, amikor a gyerekek iskolába mennek, és elkezdenek összeadni, kivonni. Ez azt jelenti, hogy a gyerek elég idős lesz ahhoz, hogy elkezdje felfogni az olyan fogalmakat, mint a megtakarítás és a költekezés. Ahogy növekszik, továbbléphettek az alapvető számtantól, és a beszélgetéseket ahhoz igazíthatjátok, amit gyermeked matematikából tanul.

Mennyi legyen?

Az, hogy mennyit adunk, a család helyzetétől és a pénzügyeitől függ. Hasznos kiindulópont lehet annak kidolgozása, hogy mire fogja használni a zsebpénzt. Egyszerűen csak arra szolgál majd, hogy egy kis önállóságot kapjon a költekezésben (például csoki vásárlására a büfében)? Arra, hogy megpróbáljon valami különleges dologra félretenni? Vagy szórakozásra, ruhára és olyan divatos kellékekre, mint egy trendi vizes palack?

Természetesen a zsebpénzt a háztartás tágabb költségvetésének összefüggésében is figyelembe kell venni. A későbbiekben semmi rossz nincs abban, ha beszélsz a gyerekkel a zsebpénzének kiigazításáról, ha az otthoni költségvetés változtatásra szorul.

Mi lenne, ha házimunkához kötnéd?

Sok szülő szereti a zsebpénzt házimunkáért cserébe adni, mivel úgy érzik, hogy ez munkamorált nevelhet a gyerekekben, és azt a gondolatot fixálja, hogy nem kapsz pénzt a semmiért. Ha úgy döntesz, hogy a házimunkához kötöd, legyen nagyon világos, hogy mit milyen összegért lehet elvégezni. A követés fontos ahhoz, hogy ez a struktúra hatékony legyen, így ha nem végzik el a munkát, nem kapnak pénzt. A különösen jól végzett munkákért viszont bónuszokat is adhatunk nekik.

A nagyobb kép

A zsebpénz nem csak apró örömökkel, hanem komoly tanulságokkal is szolgálhat a gyereknek

Akárhogyan is alakítod ki a zsebpénzt a családban, fontos, hogy a tanulási lehetőségeként tekintsetek rá, amely a gyermek pénzhez való viszonyát alapozza meg. Kezdhetjük egyszerű beszélgetésekkel arról, hogy „van-e elég pénzem arra, hogy megvegyem ezt a csomag chipset és azt a játékautót?” vagy „hány hét múlva engedhetem meg magamnak azt a könyvet?”. Aztán ahogy gyermeked fejlődik, bevezethetitek az olyan fogalmakat, mint a pénzforgalom, a kamatlábak és a hitelek.

A készpénzforgalom leckéket például azzal kezdhetjük, hogy beszélgetünk arról, milyen fontos, hogy kevesebbet költsünk, mint amennyit keresünk.

Fókuszban a célok

A zsebpénz szintén fantasztikus módja annak, hogy a gyerekek megtanuljanak megtakarítani. Segíts nekik reális célt kitűzni, hogy valami olyan dologra gyűjtsenek, ami fontos számukra. Egy pár tornacipő, amit szeretnének, vagy egy bizonyos videojáték valószínűleg jobban megvalósítható, mint egy új kerékpár. Ez segít motiválni és kihívás elé állítani a lurkót, anélkül, hogy túlterhelné őket.

Vásárlási készségek

Amint a gyermeked saját pénzzel rendelkezik, a bevásárlás teljesen új értelmet nyer. Az okos vásárlás nem csak az árak összehasonlításáról, vagy arról szól, hogy hol találja a legjobb üzleteket. Hanem arról is, hogy megtanulja, mire és mikor érdemes költeni.

Beszélgethetsz vele arról, hogy mit értékel, és milyen érzelmi reakciókat váltanak ki belőle a vásárlási döntések. Például: „Mennyi idő telt el, mire elmúlt az új póló izgalma?”. Vagy „Másképp érezted magad, amikor arra költötted a pénzed, hogy moziba menj (élmény), mint mikor a doboz Legóra áldoztad be (kézzelfogható termék)?”?

Sok mindent figyelembe kell venni (és nincs tökéletes képlet), amikor a zsebpénzről van szó. De ha ez azt jelenti, hogy a pénzügyi készségeket be tudják építeni a mindennapi életbe, akkor ez fantasztikus befektetés a gyerekek nevelésébe.

forrás: https://theparentswebsite.com.au/how-to-make-sure-pocket-money-teaches-your-kids-financial-skills/

Ez is érdekelhet: