Teljes kiőrlésű vagy hagyományos: ez a különbség

Teljes kiőrlésű vs. hagyományos pékáru - melyik a jobb?

Miért érdemes a teljes kiőrlésű pékárut beiktatni az étrendedbe? Még akkor sem elvetendő az ötlet, ha teljesen egészségesnek érzed magad.

A pékáru étrendünk kihagyhatatlan része, sokszínűsége miatt mindenki megtalálja a kedvencét a pékségben. Az omlós fehér kenyér és péksütik hívogató illata már az utcáról becsalja a vevőket.

Sajnos azonban nem mindenki élvezheti maradéktalanul a teljes kínálatot. Ha cukorbeteg vagy, a számodra elhangzó első tanács valószínűleg épp a fehér pékáruk teljes elhagyását javasolta. Ha pedig az elhízást szeretnéd elkerülni vagy a fogyás útjára lépni, szintén érdemes kísérletezni a teljes kiőrlésű péksütikkel a hagyományos helyett. Miért?

Így készül a teljes kiőrlésű kenyér

Mint tudod, a pékáru gabonából készül. A gabona évezredek óta az emberi táplálkozás része, hiszen szénhidrátot, rostot és ásványi anyagokat is bőven tartalmaz.

A feldolgozás folyamán kétféle módon használják fel a gabonaféléket. Az egyik, amikor a külsejét is beleteszik a lisztbe, azaz a külső burkot, a csírát és a belső fehér részt is. Az ebből készült pékárut hívjuk teljes kiőrlésűnek. Ha köretként használjuk a gabonát, akkor a bulgurról és a barna rizsről mondhatjuk el, hogy teljes gabonát tartalmaz.

A másik a finomítás. A finomliszt az őrlés után olyan folyamaton is átmegy, amely során kiveszik belőle a külső burkot és a csírát. Ennek az az előnye, hogy a liszt tovább eltarthatóvá válik, a hátrányai viszont nagyobbak: az alapanyag elveszti szinte teljes rosttartalmát és ásványi anyag tartalmának nagy részét. Így sem B-vitaminból, sem ásványi anyagokból nem tartalmaz megfelelő mennyiséget, csak a színtiszta szénhidrát marad a lisztben. A szénhidrátról pedig azt tudjuk, hogy egyrészt energiát ad a szervezetnek, viszont ha túlzásba visszük a fogyasztását, az elhízáshoz vezet. Szervezetünk ráadásul cukorrá alakítja a szénhidrátot, ami felborítja az inzulinháztartást – máris úton vagyunk a cukorbetegség felé.

Melyek a teljes kiőrlésű gabona előnyei?

– csökkenti a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a rák kialakulásának kockázatát;

– mivel rostban gazdag, csökkenti a koleszterinszintet és a belek terhelését;

– csökkenti a székrekedés tüneteit vagy segít annak megelőzésében;

– a benne lévő B vitaminok elengedhetetlenek az idegrendszer karbantartásához;

– magas folsavtartalma segíti a vörösvérsejt termelődést, állapotos vagy babára készülő nőknek pedig életbevágó a fogyasztása, mert megakadályozza egyes veleszületett rendellenességek kialakulását a magzatnál (pl. nyitott gerinc);

– ásványi anyag tartalma olyan hozzávalókkal támogatja az immunrendszert, mint a vas vagy a magnézium.

Mindezeket átgondolva számodra is ideális választás a teljes kiőrlésű pékáru. Szakértők szerint már napi 85 gramm teljes kiőrlésű termék fogyasztása segít a súlycsökkentésben és az emésztés serkentésében.

Forrás: http://www.vidaysalud.com

Kövesd a MotiWoman Facebook oldalát sok-sok nevetésért és motivációért!

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. 10 ok, amiért minden nap használj fahéjat | MotiWoman
  2. Tíz fontos étkezési szokás, ha elmúltál 40 | MotiWoman

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*