A jó jegyek a vacsoraasztalnál kezdődnek

A jó jegyek ügye családi kérdés

A jó jegyek megléte a család közös célja, arra ugyanis, hogy a gyerek hogyan tanul, szülőként sokkal nagyobb befolyásunk van, mint gondolnánk.

Szűk néhány évtizede még az volt a norma, hogy családostul leültünk együtt vacsorázni. A legtöbben így nőttünk fel, de a mai rohanó világban a családi vacsorák háttérbe szorultak. Mivel a szülők manapság a karrierjükkel zsonglőrködnek, a gyerekek többféle sportban és tevékenységben vesznek részt, a képernyőidő pedig mindenhová bekúszik, az asztal körül töltött minőségi idő egyre kevesebb. Most kezdjük csak megérteni, hogy valójában mennyire fontos ennek rendszeressége a gyerekeink iskolai sikere szempontjából.

A jó jegyek alapja – A kötődés

Az étkezések rendszeres elkészítésének és megosztásának rutinja megteremti a családi összetartozás és egység érzését. Azok a diákok, akik gyakran együtt vacsoráznak a családjukkal, nagyobb valószínűséggel teljesítenek jól az iskolában (40%-kal nagyobb valószínűséggel szereznek ötöst és négyest az iskolában), érzelmileg elégedettebbek és kevésbé stresszesek, pozitív a kapcsolataik a kortársaikkal és egészségesebb étkezési szokásaik vannak, gyakrabban tartózkodnak a dohányzástól, az alkoholfogyasztástól és a kábítószerektől, valamint hisznek abban, hogy szüleik büszkék rájuk.

A tanulmányi eredmény családi összefogás eredménye

Családi vacsorák és tanulmányi sikerek

A kutatások azt mutatják, hogy a családi vacsoráknak jelentős előnyei vannak a gyermekek számára érzelmi és tanulmányi szempontból is. Ezek az előnyök a következők:

Javuló teljesítményteszt-eredmények – Az Illinois-i Egyetem 120 7-11 éves fiú és lány körében végzett tanulmánya szerint azok a gyerekek teljesítettek jól a standard teljesítményteszteken, akik rendszeresen minőségi étkezésben vesznek részt a családjukkal.

Javuló szókincs és olvasási készségek – Dr. Catherine Snow, a Harvard Graduate School munkatársainak tanulmánya kimutatta, hogy az étkezés közbeni beszélgetések során a gyerekek több szót sajátítanak el, mint amikor a szülők felolvasnak nekik. A kutatónő 65 családot követett 15 éven keresztül, és azt vizsgálta, hogy az étkezések közbeni beszélgetések milyen fontos szerepet játszanak a nyelvtanulásban. Ez fejlettebb szókincshez és jobb olvasási képességekhez vezet.

Jobb jegyek – A Columbia Egyetem kutatói feltűnő kapcsolatot találtak az étkezések gyakorisága és a jegyek között. Azok a tizenévesek, akik egy átlagos héten háromnál kevesebbet vacsoráznak a családdal, több mint kétszer nagyobb valószínűséggel teljesítenek rosszul az iskolában.

Mindenki jó jegyeket akar, de hajlandóak vagyunk mi, szülők is dolgozni érte?

A ritkább családi vacsorákat (heti három vagy négy) megélő tizenévesek húsz százaléka számolt be arról, hogy az iskolában többnyire hármas vagy annál rosszabb jegyeket kap. Míg a az élményt gyakran (heti öt-hét) megélő tizenévesek mindössze kilenc százaléka számolt be ilyen eredményekről.

Térjünk vissza az asztalhoz

Ne feledd, hogy a családi vacsorák kevésbé a felszolgált ételekről, mint inkább az együtt töltött időről szólnak. Használd ki ezt a lehetőséget a beszélgetésre és az újbóli kapcsolatteremtésre. Tegyél fel nyitott kérdéseket, és érdemben hallgassátok meg egymás válaszait. Bátorítsd a gyerekeket, hogy hívják meg barátaikat is az ilyen eseményekre. Az együttlét egyszerű aktusa az, ami növeli a biztonságérzetet a gyerekekben, nem pedig az, mi kerül az asztalra.

forrás: https://www.modernmom.com/b7f557be-3b35-11e3-be8a-bc764e04a41e.html

Még egy fontos kérdés a gyerekekkel kapcsolatban, aminek megoldásában a kötődés lehet a kulcs: