Vess véget ezeknek a szervezési baklövéseknek, és el sem hiszed majd, mennyivel könnyebbé válik a napi rutinod!
Szervezési hibák és bakik
Az egész otthonod lomtalanítása nehéz, időigényes és intim folyamat, különösen, ha az évek során összegyűjtött szentimentális tárgyaktól való megválásról van szó. Amikor rendezkedsz ne feledd, hogy adj magadnak időt és türelmet – a folyamat gyorsan túlterhelővé válhat, ha túl sokat vállalsz egyszerre. A jó hír? Ha egyszer praktikus rendszerezési szisztémát állítasz fel, könnyű lesz rendben tartani a házat.
Az időgazdálkodástól kezdve az impulzusvásárláson át a közösségi média esztétikájától való elvonatkoztatásig, megosztjuk azokat a gyakori hibákat, amelyekből a profi szervezőknek elegük van. Ráadásul egyszerű megoldásokat kínálnak helyettük.
Ne próbáljunk meg egy nap alatt rendet rakni
A zsúfolt bejáratoktól a konyhaszekrényeken át a szekrényekig a rendetlenség gyorsan felhalmozódhat – de a lomtalanításhoz és a rendrakáshoz idő kell.
„Sokszor a rendetlenség annyira stresszel, hogy úgy érezzük, azonnal meg kell szabadulniuk tőle” – mondja Sarit Weiss, a Neat&Orderly alapítója és vezető szerkesztője . „A szervezés, a tervezés, a lomtalanítás és a végrehajtás folyamata az, ami a vártnál hosszabb időt vehet igénybe, és az emberek kiégését, a projekt teljes elhagyását okozhatja.”
MEGOLDÁS: Kezdd kis, teljesíthető feladatokkal, és tarts rendszeres szüneteket. Készíts egy olyan szervezési ütemtervet, amelyben egyszerre csak egy-egy helyiséget kezelsz.
Ne rendet rakjunk ott, ahol lomtalanításra van szükség
Mindig a lomtalanítással kezdd, ami lehetővé teszi, hogy helyet szabadíts fel. „Sokan úgy próbálnak rendet rakni, hogy előbb nem szabadulnak meg a felesleges tárgyaktól, és ez végül időpocsékolásnak bizonyulhat, illetve nagyon frusztráló érzés lehet” – mondja Elsa Elbert, szervezési szakértő.
„Ha állandóan úgy érzed, hogy felszedegeted és áthelyezed a dolgokat, az azért lehet, mert a rendrakás nem működik anélkül, hogy előbb szelektálnád a tárgyakat” – teszi hozzá Laura Kinsella, az Urban OrgaNYze alapítója. „A rendrakás hasznos a napi karbantartáshoz, de egy szervezési terv nélkül ez egy kimerítő, véget nem érő körforgássá válik.”
MEGOLDÁS: Először foglalkozz a kihívások gyökerével, akár a nem kívánt tárgyak kiiktatásával, akár tárolási megoldásokba való befektetéssel. Meglátod, hogy a napi rendrakás sokkal kevésbé lesz kimerítő.
Nem kell mindent egyszerre
Bár egy szekrény vagy az összes konyhaszekrény kiürítése hasznos lehet a kategorizáláshoz, stresszt is okozhat. „Sokan azt hiszik, hogy mindent ki kell üríteniük a térből, amit rendeznek” – mondja Nichole Gehman, profi szervező és az Organize by Designe alapítója . „Ez vonatkozik az ágyneműtartókra, a fürdőszobai fiókokra, a komódok fiókjaira, stb. Ez hatalmas hiba lehet, mert túlterheltek lesznek, feladják, majd kudarcnak érzik a projektet.”
MEGOLDÁS: „Próbálj egyszerre csak egy fiókra vagy polcra koncentrálni. Ez a megközelítés segít elkerülni a túlterheltség érzését, így többet tudsz elérni” – mondja Gehman.
Az esztétika nem minden
Mielőtt megvásárolnád a kedvenc influenszerek által online reklámozott elegáns szervezési termékeket, fontold meg, hogy valóban javítanak-e a mindennapi rutinodon. „Bár a közösségi média szemet gyönyörködtető inspirációt nyújthat, alapvető fontosságú, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy ezek az ötletek valóban megfelelnek a napi szükségleteinknek” – mondja Kinsella. „A szervezés egy mélyen személyes folyamat, amelyhez meg kell ismernünk saját rutinjainkat, kihívásainkat és preferenciáinkat, hogy olyan rendszereket hozhassunk létre, amelyek idővel könnyen karbantarthatók.”
MEGOLDÁS : Hozz létre olyan praktikus szervezési rendszereket, amelyek javítják a napi rutint, majd ezeket a rendszereket tedd esztétikailag minél kellemesebbé. Nem pedig fordítva.
Rohanás a rendszerezőkért
„Gyakran látjuk, hogy az ügyfelek azelőtt vásárolnak tárolókat, kosarakat vagy más tárolási megoldásokat, mielőtt pontosan megértenék, hogy mit kell tárolni” – mondja Elbert. Ha nincs világos elképzelése arról, hogy mit szervez, ezek a tárgyak végül inkább a rendetlenséget növelik, mintsem megoldanák az adott problémát.
„Ezt állandóan látom – még én is csináltam” – teszi hozzá Bohne Leah a Be Organized Method. „Annyira gyakori, hogy elrohanunk és megvesszük a rendszerezőt amikor késztetést érzünk a rendrakásra… Aztán hazaérünk, és rájövünk, hogy túl kevés vagy túl sok cuccunk van ahhoz, hogy elférjen, vagy egyszerűen nem a megfelelőt vettük meg”.
MEGOLDÁS: Rendezd át és kategorizáld a dolgaidat, mielőtt tárolási megoldásokat vásárolnál. Ha készen állsz arra, hogy beruházz egy termékekbe, mindig bizonyosodj meg róla, hogy azok maximalizálják a helyet, nem pedig elveszik.
Nehezen karbantartható rendszerek létrehozása
Legyen szó egy túl bonyolult fürdőszobai rendszerezőről (tipp: túl sok szekció) vagy nehéz tárolókról a szekrény tetején, a szervezési rendszerek nem működnek hosszú távon, ha nehezen karbantarthatók. A rendszeresen használt tárgyaknak elérhetőnek kell lenniük, hogy könnyen és gyorsan el lehessen őket tenni – még akkor is, ha sietsz.
MEGOLDÁS: Fektess be a megfelelő tárolási megoldásokba, figyelembe véve a jelenlegi életstílusodat, és azt, hogy a jövőben együtt tudnak-e ezek az eszközök növekedni veletek. Győződj meg róla, hogy a mindennapi tárgyak elérhetőek és könnyen elpakolhatóak, amikor végeztél.
Nem adsz a tárgyaknak „otthont”
A rendezett otthon fenntartásának nagy része a valójában hosszú távon működő szervezési rendszerek felállítása. Nem szabad, hogy gondot jelentsen a sminked tárolása a reggeli készülődés után, és nem szabad, hogy sokáig tartson a fűszerek visszahelyezése a konyhaszekrénybe. „Győződj meg róla, hogy a tárgyak számára kijelölt hely a legelőnyösebb számukra” – mondja Weiss. „Ha például az edényeket és serpenyőket a konyha túlsó végén tartod, távol a tűzhelytől, akkor nem praktikus minden edénnyel a tűzhelyhez sétálni.”
MEGOLDÁS: Amikor a tárgyaknak kijelölsz egy otthont, győződj meg róla, hogy az adott tárgy gyorsan és könnyen „haza” kerülhet – különösen, ha naponta használod azt.
Ne hagyd, hogy a rendetlenség felhalmozódjon, megint
„A szervezés nem egy egyszeri és kész feladat, hanem egy folyamatos életmód” – mondja Kinsella, aki rendszeresen újragondolja a szervezési rendszerét, különösen az ünnepek környékén. „Ha a teret túlterheltnek érzed, és a kategóriák elkezdenek túlcsordulni, az egyértelmű jele annak, hogy itt az ideje az átszervezésnek. Ha tiszteletben tartod a tér határait, és új tárgyak megjelenésekor újraértékeled a határokat, akkor minden kezelhető marad.”
MEGOLDÁS : A napi helyreállítás nagyon fontos! Ha már minden a helyén van, minden nap tölts néhány percet azzal, hogy a dolgokat visszarakod a helyükre.
forrás: https://www.goodhousekeeping.com/home/organizing/a62240520/organizing-mistakes/
Egy jó kiindulási pont a szervezéshez: