Most, hogy az „öngondoskodás” pénzzé vált a profitorientált gyártók által, el kell gondolkodnunk, mi erősíti igazán a mentális egészségünket?
1. Mozgás: ez a mentális egészség szupererősítője.
Az elmédre és a testedre is hangulatjavítólag hat a fizikai aktivitás. Jóleső endorfinokat szabadít fel, csökkenti a stresszhormonokat és segíti a relaxációt. Kutatások szerint a depresszió kezelésében másfélszer hatékonyabb lehet, mint a tanácsadás és a gyógyszeres kezelés. A rövid, nagy intenzitású testmozgás működik a legjobban, de a szakértők szerint a fizikai aktivitás minden formája hasznos – és senki sem mondja, hogy maratonra kell jelentkezned.
„Teremtsünk lehetőséget a mozgásra” – javasolja Lee Chambers pszichológus és wellness-szakértő. „Állítsd a dolgokat távolabbra, parkolj távolabb a bejárattól, és használd a lépcsőket. Hagyd, hogy a vér az agyadba áramoljon”.
2. Alvás: ne vegyük félvállról a kialvatlanságot
A fizikai aktivitáshoz hasonlóan fontos az elegendő pihenés. A közvélekedés szerint minden 24 órán belül legalább nyolc órára van szükségünk ahhoz, hogy feltöltődjünk. Van, akinek többre, van, akinek kevesebbre van szüksége. Egyesek számára azonban a szülői vagy gondozási feladatok – a krónikus fájdalomról vagy az álmatlanságról nem is beszélve – egyszerűen lehetetlenné teszik ezt. Fontos, hogy a lehető legtöbbek kapjunk a világos reggeli napfényből hogy azzal beállítsuk a belső óránkat és szabályozzuk az alvás-ébrenlét ciklusunkat.
3. Tölts sok időt a természetben
Ha valaha is érezted már a szél élénkítő lüktetését az arcodon, vagy találtad már meg a belső nyugalmadat az erdő nyikorgó ágai alatt, akkor jól ismered a természet gyógyító erejét. A kutatások szerint a természethez való kötődés jobb mentális és fizikai közérzettel egyenlő, és – sokak számára – friss emlékként élénken él a fejében, mint a fullasztó világjárványos korlátozások létfontosságú ellenszere. Nem kell, hogy ez egy távoli kirándulás legyen: keress egy napfényes helyet, ahol elidőzhetsz egy pillanatra elmélyülés közben. Vagy keress mintákat a természetben az ingázás vagy az iskolába járás közben, a levél erezetétől a fakéreg körvonalaiig.
4. Étkezz jól: az ételek és a hangulat jobban összefüggnek, mint gondolnánk
A tudomány lassan feltárja a titokzatos kapcsolatot a mikrobiomunk, vagyis a beleinkben és a testszöveteinkben élő baktériumok és más mikroorganizmusok, valamint a lelkiállapotunk között. Egy tanulmány szerint a probiotikumok étrendbe való beiktatása csökkentette a stresszérzetet. Egy másik a bélbaktériumok és a depresszió közötti kapcsolatra mutat rá. Összességében, ha változatos, növényekben gazdag, fermentált élelmiszerekkel kiegészített étrenddet tartunk fenn, az egy másik módja annak, hogy segítsük a mentális jóllétünket.
5. Kapcsolódj: tartsd fenn a kapcsolatokat másokkal, amikor csak teheted
A magány és a társadalmi elszigeteltség lefelé tartó spirálhoz vezethet, súlyosbíthatja a depressziót és a szorongást, ami viszont még nehezebbé teheti a kapcsolatteremtést. Tegyél erőfeszítéseket a belső köreid fenntartására, és jelentkezz be azoknál az embereknél, akiktől eltávolodtál, és akikkel újra szeretnél kapcsolatot teremteni. Egy váratlan hívás nagyobb hatással lehet rájuk is, mint gondolnád.
6. Légy “szocializálatlan”: csökkentsd a közösségi médiát; még ha csak egy kicsit is
Jó módja lehet a másokkal való kapcsolatteremtésnek, de amellett, hogy csökkenti a termelékenységet, az erős közösségi médiahasználat bizonyítottan negatívan hat a mentális egészségünkre, növeli a depresszió, a szorongás és az alacsony önbecsülés kockázatát. Van egy egyszerű(ebb) megoldás – használjuk kevesebbet. Kihívás lehet leszokni a szokásról, de a Swansea Egyetem egyik tanulmánya szerint a használat napi 15 perces csökkentése javítja a mentális egészséget.
7. Önkénteskedj: a másokkal szembeni kedvesség egyben kedvesség önmagaddal szemben is
Ha kitekintesz a saját buborékodból, és valami nálad nagyobb dolog részévé válsz, az jót tesz a saját és a közösséged jólétének. Még a kis kedvesség is sokat jelent: célt és önértékelést ad, miközben stimulálja az agy jutalomáramkörét, fokozva a pozitivitást és az örömöt.
8. Érezz: legyél kíváncsi az érzéseidre
Figyelj oda a gondolataidra és az érzéseidre, és próbálj nevet adni az érzelmeidnek, anélkül, hogy elítélnéd vagy lekicsinyelnéd őket. Ismerjd fel, hogy attól, hogy valamilyen módon érzel, még nem leszel gyenge vagy ostoba, és vedd figyelembe az életedben történt eseményeket, amelyek hatással lehettek a megszokott gondolkodásmódódra vagy a kihívásokkal való megbirkózási képességeidre. Segíthet a naplóírás vagy egyszerűen csak néhány feljegyzés készítése. A tanácsadás és a terápia, bár sokak számára anyagilag elérhetetlen, életre szóló betekintést nyújthat abba, hogyan is ketyegsz.
9. Válogasd meg a barátaidat: keress olyan embereket, akik elfogadnak téged olyannak, amilyen vagy.
Az elfogadás iránti vágy mélyen gyökerező ösztön: mindannyian szeretnénk tartozni valahobá, biztonságban lenni. Az elfogadás érzése növeli az önbizalmat is, és érezzük, hogy értékelnek minket. Egy klubban vagy csoportos tevékenységben való részvétel jó módja annak, hogy új, hasonlóan gondolkodó lelkekkel találkozzunk. Próbáld meg olyan emberekkel körülvenni magad, akik támogatják a fejlődésedet, és nyisd meg magad mások előtt, amikor biztonságban érzed magad. A sebezhetőség gyakran lehetőséget adhat másoknak, hogy ugyanezt tegyék.
10. Légy nyitott az új dolgokra: maradj kíváncsi és kreatív, és tervezz olyan dolgokat, amikre várhatsz.
A pszichológusok szerint a kíváncsi gondolkodásmód szupererő a szorongás ellen, mérsékli a stresszt, és még az olyan érzésekkel is segíthet megbirkózni, mint a bizonytalanság. Az önkéntességhez hasonlóan az agy jutalomközpontjait is felizzítja, dopaminlöketet biztosít, amikor valami újat tanulunk vagy elérünk egy dédelgetett célt.
A Mentális Egészség Alapítvány munkatársai azt javasolják, hogy tervezzünk olyan dolgokat, amelyekkel várakozással tekinthetünk előre, mert így könnyebben megbirkózunk a nehéz helyzetekkel. Ez lehet apró dolog is, kezdve attól, hogy időt szakítunk a kedvenc tévéműsorunk megtekintésére, egészen a nyaralás megtervezéséig, vagy akár az éves szabadságunk egy napjának lefoglalásáig, hogy azzal tölthessük az időnket, amitől jól érezzük magunkat.
forrás: https://www.positive.news/lifestyle/world-mental-health-day-how-to-support-your-mental-health/
A rossz szokások, amiket száműznöd kell, hogy a jókat be tudd engedni: