10 gyakorlati tipp a mindennapi pénzmegtakarítás sikeréhez

A pénzmegtakarítás nem egyszerű, de néhány konkrét tipp segíthet

Mind azt szeretnénk, hogy a pénzmegtakarítás hatékony és gyors legyen. Bár csodát nem tudunk tenni, íme néhány tipp a biztosabb sikerhez.

Legyen szó új autóról, új otthonról, a gyermekünk taníttatásáról, nyaralásról, vagy csak egy nehéz időkre szánt alapról. De hiába az igyekvés, az élet legtöbbször az utunkba áll. Ha úgy gondolod, hogy a spórolás nehéz, nem vagy egyedül! A GoBankingRates 2017-es felmérése szerint az emberek 46%-ának egyáltalán nincs megtakarítása!

Ez a 10 praktikus tipp segíthet abban, hogy átvedd az irányítást a pénzügyeid felett, és többet takaríts meg!

Költségvetést – a pénzmegtakarítás naplója

Ahelyett, hogy megpróbálnád felidézni, hova ment el az egész havi fizetésed, írj le mindent, mielőtt nekilátnál a kiadásaidnak. A költségvetésnek inkább azt kell megmondania, hogy hova kell mennie a pénznek, nem pedig azt, hogy hova ment el. Készíts pénzügyi cselekvési tervet minden hónapra, és tartsd magad ahhoz.

A pénzmegtakarítás kulcsa a költségvetés készítése

Csomagolj ebédet a munkába

Hétvégente írj étkezési tervet a következő hétre. Ha aszerint vásárolsz, azzal csökkentheted azokat az apró élelmiszer-kiadásokat, amelyek hét közben felmerülnek. A saját ételek készítése nemcsak a pénztárcádnak tesz jót, hanem az egészségednek is. Fordítsd a pénzed az egészséges táplálkozásra, és spórolj!

DIY – Csináld magad

Legyen szó szépségápolásról, vagy egy elromlott falióra otthoni megjavításáról, az internet tele van megannyi DIY tippel! Ez alapvetően olyan dolgokat jelent, amelyeket otthon magad is meg tudsz csinálni, ahelyett, hogy fizetnél valakinek érte. Új készségek elsajátítása + pénzmegtakarítás = mindenki nyer!

Vásárolj okosan

Az okos vásárlás azt jelenti, hogy ismered a különböző boltok árait, csak akkor veszel meg dolgokat, amikor szükség van rájuk, illetve egész hétre elegendő készletet töltesz fel. Ha hatékony bevásárlólistát készítesz, és elkerülöd a pszichológiai csapdákat (például a vegyél egyet és kapsz egy másikat féláron), jó pár forintot megspórolhatsz. Még egy lépéssel tovább is mehetsz, ha saját zöldséget termesztesz, ahelyett, hogy csomagoltakat vásárolnál!

Pénzmegtakarítás + fejlődés: Gyakorolj otthon

Szereted a fitneszt és van edzőtermi tagságod? Remek! De vannak más módjai is a testmozgásnak, ha a spórolás prioritás az életedben. A jógától kezdve a rendszeres, otthonod kényelméből is elérhető fitneszprogramokig számos módszer segíthet formában maradni testileg és anyagilag is. 

Hasonlítsd össze a biztosításokat

Ház, autó, élet – bármilyen típusú biztosításod van, ne csak évente újítsd meg. Félévente egyszer szakíts rá egy kis időt, és nézz körül, hátha egy másik társaságnál kedvezőbb ajánlatot kaphatsz.

Készpénzzel fizetni jó trükk lehet a pénzmegtakarításhoz

Legyenek pénzügyi céljaid

Az egyik legjobb módja a spórolásnak, ha kitűzöl egy célt. Ha például egy házba való befektetés a célid, vagy az adósságok kifizetése, annak szem előtt tartása segíthet abban, hogy a takarékosságra összpontosíts. Minden egyes költésnél a végcélra fogsz gondolni, ami motiválni fog, hogy csökkentsd a felesleges kiadásokat. Minden alkalommal, mikor keservesen akár, de megvonsz magadtól valamit, pontosan tudni fogod, hogy mire gyűjtesz, így a terveidet a helyes irányban tudod tartani.

Fizess készpénzzel

Tanulmányok azt mutatták ki, hogy az emberek hajlamosak többet költeni, ha hitel- vagy bankkártyát használnak, mert így nem érzik a túlzott költekezést. Ha készpénzt viszel magaddal, akkor ragaszkodni fogsz ahhoz, hogy csak azt költsd el, ami a zsebedben van. Amennyiben ez szokássá válik és a szükségleteid alapján korlátozott mennyiségű készpénzt viszel magaddal, nem marad hely a felesleges kiadásoknak. 

Válaszd ki a megfelelő eszközöket a megtakarításhoz

Kutass és válassz olyan pénzügyi eszközöket, amelyek megfelelnek a célodnak, hogy a legmagasabb kamatot kapd a megtakarításaidból. Ha például rövid távú megtakarítási célról van szó, egy takarékbetéti számlával meghatározott időre lekötheted a pénzedet. Ha hosszú távon gondolkodsz, akkor az olyan értékpapírok, mint a részvények vagy a befektetési alapok is megfelelőek lehetnek.

Szezonális okos vásárlás

Akkor vásárolj dolgokat, amikor a legkevésbé keresettek, így juthatsz hozzájuk a legjobb áron. Például nyáron vásárolj kabátot és csizmát, illetve fordítva: a karácsonyi dekorációk megvásárlására a január a legjobb időszak, november pedig a Black Friday akciókkal remek vásárlási hónap. Lehetőleg kerüld a shoppingolást a karácsonyi szezonban, amikor a szokásosnál drágább minden.

forrás: https://alison.com/blog

További tippek, hogy lásd, az apró próbálkozások is sokat számítanak: