„Tech-nyak”: A technológia hatása a nyakra

A tech-nyak népbetegség, de megelőzhető

Éppen a telefonodat nézed? Állj meg, és figyeld meg a testtartásod. Lehajtott fejjel nézed a készülékét? Nem vagy egyedül. A tech-nyak mára már népbetegség.

Az emberek átlagosan napi három órát és 15 percet töltenek a telefonjukon, és naponta átlagosan 58-szor ellenőrzik azt. 

De vannak olyanok is, akik nyolc vagy annál is több órát töltenek számítógép előtt a munkanapok során. Ők munka után további kettő-négy órát is tölthetnek még az otthoni számítógépen vagy a telefonjukon, ez a nap fele! Ez a képernyős eszközzel töltött idő rendkívül fárasztó a nyak és a test számára.

A tech-nyak problémája

Ha 45 fokos szögben előre hajtod a fejed, hogy mobiltelefonra vagy táblagépre nézz, az drámaian megnövelheti a „tech-nyak” kialakulásának esélyét.

Egy gallon (közel 4 l) tejjel való hasonlatot segít megérteni a fejed megtámasztása által a nyakadra, a válladra és a hátadra nehezedő nyomást. Egy átlagos felnőtt feje körülbelül 5-6 kg-t nyom, míg egy gallon tej nagyjából 4 litert. Valószínűleg egy gallon tejet hosszú időn keresztül a tested mellett tudsz tartani. Ha azonban kinyújtod a karod, hogy a gallon tejet az oldaladhoz tartsd, akkor az a könyöködnél 32 kg, a válladnál pedig 43 kg nyomást fejt ki. 

A nyak és a hát felső részén lévő izmok ugyanezt a nyomást érzik a fej súlya miatt, amikor hosszabb időt töltesz azzal, hogy elektronikus eszközökre nézel lefelé. Ennek eredményeképpen a „tech nyak” egyre gyakoribb problémává válik az irodában, iskolákban és az iparban dolgozók körében is.

A nyakfájás a negyedik vezető rokkantsági ok, éves szinten 30%-ot meghaladó gyakorisággal. Az akut nyaki fájdalom legtöbb epizódja kezeléssel vagy anélkül is megszűnik, de az érintettek közel 50%-a továbbra is tapasztal valamilyen fokú fáradtságot vagy kellemetlenséget a gyakori ismétlődések miatt.

A tech-nyak komolyabb szövődményekkel járhat, mint gondolnánk

Mi az a tech-nyak?

A tech-nyak a krónikus nyak- vagy vállfájdalom, húzódás vagy merevség bármely formája, amelyet a technológia, például telefonok vagy számítógépek használata közbeni rossz testtartás okoz.

Az elektronikus eszközökre való lenézés a nyakizmok megfeszülését és a vállak előrecsúszását okozza. A nyak idegellátására gyakorolt nyomás fájdalmat okozhat azon a területen ami a karokra és a kezekre is tovább terjedhet Idővel ebben a helyzetben való tartózkodás növelheti a vállakra, a nyakra és a hát felső részén lévő izmokra ható erőfeszítést, és egyenlőtlen nyomást gyakorolhat a gerincre.

A testtartásod is hozzájárulhat ezekhez a problémákhoz. A mobiltelefon használata közben valószínűleg közelebb viszed a testedhez a kütyüt, hogy megőrizd a vizuális kényelmet és jobban lásd a képernyőt. A telefonjukat bámuló emberek gyakran rendkívül hosszú ideig statikus helyzetben maradnak. Ez valójában több munkát és erőfeszítést igényel a testedtől, mint a dinamikus mozgás.

A tech-nyak továbbá okozhat a nyakon és a vállon túlmutató problémákat is. A nyakra nehezedő extra gerincnyomás közép- és alsó hátfájáshoz, valamint fejfájáshoz vezethet.

Fejfájás, nyakfájdalom, szédülés, ez mind a tech-nyak tünete lehet

A kor előrehaladtával a gerinc porckorongjai beszűkülnek, és elveszítjük az általuk nyújtott támaszték egy részét. Ez nagyobb nyomást gyakorol a gerincből a nyak tövében kilépő ideggyökerekre. Egyesek fokozott fáradtságot és kellemetlen érzést tapasztalhatnak emiatt.

Bár a gyermekeket kevésbé érintheti a rossz testtartás és az ergonómia hiánya, e problémák hatásai a növekedésük során megviselhetik a testüket. Már a 20-as éveikben is beállhat az izomfáradtság, ami több megerőltetést és ficamot okozhat. A nyak és a hát megerőltetésének elkerülése érdekében elengedhetetlen, hogy a fiatalok következetesen nyújtózkodjanak, változtassák a testhelyzetüket és mozogjanak egész nap.

A tech-nyak terhelés csökkentésének módjai

Csökkenthed a tech-nyak okozta nyomást, ha párnákat helyezel az öledbe, hogy megtámaszd az alkarod. Próbáld meg a telefont függőlegesebb, ferde helyzetben tartani, hogy javítsd a vizuális kényelmet.

A tech-testtartás javításának módjai:

  • Helyezd a képernyőt 40-50 cm távolságra a szemedtől, ami körülbelül egy karhossznyi távot jelent.
  • Használj laptop állványt, amely segít a képernyő megfelelő magasságba emelésében. 
  • Ülj úgy, hogy a fejed, a csípőd és a gerinced egyvonalban legyen.
  • A csuklóidat tartsd egyenesen, a könyökedet pedig körülbelül 90 fokos szögben hajlítsd be.
  • A térdeidet tartsd a csípőddel egy vonalban, a lábfejed pedig laposan a padlón legyen.
  • Amikor egyenesen előre nézel, a nyakad, a hátad és a felső váll izmai lehetőséget kapnak arra, hogy ellazuljanak. Ezáltal elkerülhető, hogy extra nyomás érje ezen izomcsoportok idegellátását.

A cél az, hogy semleges, megtámasztott, egyenes testtartásban maradjunk, miközben az eszközöket használjuk. Koncentrálj arra, hogy a fejedet egyenesen tartsd a vállaid fölött, a vállaid pedig a csípőd fölött.

Keresd továbbá a módját annak, hogyan építheted be a mozgást a mindennapjaidba, miután annyit ülsz a káros pozíciókban. Ne feledd, a következő testtartás a legjobb testtartás.

forrás: https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/effect-of-technology-on-your-neck

Egy tipp, ami segíthet helyrehozni a problémádat: