Légy ott – étkezéskor! Tippek hogyan élvezd ki a tudatos étkezést

A tudatos táplálkozás nem csak a testünkre a lelki állapotunkra is jó hatással lehet

Rohanó világunkban az evést gyorsan, sietve igyekszünk letudni, pedig számos előnye van a tudatos étkezésnek. Íme, hogyan kezdj neki!

Emlékszel Elizabeth Gilbertre az Ízek, imák, szerelmek című filmből, aki azt mondta, hogy régebben élvezte az étkezést, de ma már nem. Elizabeth-hez hasonlóan mi is gyakran hagyjuk, hogy a zsúfolt időbeosztásunk irányítsa életünk minden részét, beleértve az ételfogyasztást is.

A tudatos étkezés olyan, mint a jóga a gyomrodnak. Megtanulod tudomásul venni a jelenlétedet, hallgatni a testedre, és ami a legfontosabb, élvezni az ételt. És ez az, amiről az egész szól.

Íme néhány tipp, hogyan kezdheted el gyakorolni a tudatos étkezést:

1. Kóstolgasd az ételt

Legyél tudatában az étkezésed folyamatának, és hangolódj rá a testérzetedre. Milyen az ételed íze? Édes vagy sós, savanyú vagy fűszeres, elégedett vagy azzal, amit eszel? Tartsd szem előtt, hogy az egészséges ételek is lehetnek ízletesek és élvezetesek. Ha már itt tartunk…

2. Adj hozzá ízt

Ha úgy döntesz, hogy állandóan egészséges, de teljesen íztelen ételeket eszel, akkor nem fogod tudni élvezni, és a tested előbb-utóbb kompenzációt fog keresni. Rendszerint az íz hiányának pótlására az édes finomságokhoz vagy a telített zsírokkal teli ételekhez fordulunk. Szerencsére vannak fűszerek, amelyek egészséges módon „pezsdítik” az ételeket: kurkuma, kömény, édeskömény, gyömbér, koriander, kardamom. Ezek pótolhatatlanok a bélrendszer egészségét illetően is.

3. Egyél az asztalnál

A fantáziánknak nincsenek határai, ha arról van szó, hogyan étkezünk. Úgy tűnik, hogy remekül működik fekve, állva, sőt, még a munkába futva is. Az étkezéshez leülve egy kicsit lelassulunk. A lassulás pedig azt jelenti, hogy több időnk van arra, hogy élvezzük, amit eszünk.

Együtt enni másokkal is egy lépése lehet a tudatos táplálkozásnak

4. Használjunk kisebb tányérokat és vegyünk kisebb falatokat

Hajlamosak vagyunk túlenni magunkat, ha éhesek vagyunk. Mindezt azért, mert túl gyorsan eszünk, gyakran rágás nélkül lenyeljük az ételt. Pedig ha lassan rágunk, rájövünk, hogy hamarabb és kisebb adaggal is teljesen jóllakunk. Emellett a kisebb falatok bevétele jótékonyan hat az emésztésünkre is.

5. Nézd meg, mi működik számodra

Egy újabb egészséges diéta, ami egyeseknek beválik, nem feltétlenül működik mindenkinek. Még a legegészségesebb ételek sem biztos, hogy működnek neked, sőt, lehet, hogy éppen ellenkezőleg, a gázok, a puffadás vagy az energiakiesés tüneteit okozzák a nap közepére. Találd meg, hogy milyen ételek tartanak téged tápláltan és elégedetten.

6. Tartsd távol a zavaró tényezőket

Jobban odafigyelsz arra, hogy mit és mennyit eszel, ha elektronikus kütyük, könyvek vagy beszélgetések nem zavarnak közben. Tudatosan étkezni annyit tesz, hogy az ételre koncentrálsz. Minden egyes falatnál kóstold meg igazán, és próbáld meg kitalálni az ételed minden összetevőjét.

7. Használj olyan étkészletet, amit szeretsz

Képzeld el, hogy beköltözöl az új albérletedbe, ami tele van régi csúnya poharakkal és tányérokkal, amiket valaki hátrahagyott. Ezek használata felére csökkentheti az étkezés örömét. Míg az ajándékba kapott szép porcelán vagy az általad vásárolt szép, pozitív asszociációkkal rendelkező étkészlet sokkal élvezetesebbé teszi az étkezést.

Tudatos táplálkozás esetén a test megkapja, amire szüksége van és használni is tudja

8. Vedd észre a jelzéseket

Egyek vagyunk a testünkkel. Tudja, mikor vagyunk jóllakottak, éhesek vagy szomjasak. A mi feladatunk pedig az, hogy figyeljünk a jelzéseire. Felszabadító érzés, ha nem gondoljuk tovább, hogy jobban tudjuk, mint a testünk, és egyszerűen csak bízunk a saját belső ösztöneinkben.

9. Becsüld meg, ami az asztalodra kerül

Lásd az ételt annak, ami, ítélkezés nélkül. A tudatos étkezés arról szól, hogy egészséges és ízletes ételeket fogyasszunk, amelyekkel jóllakottnak és elégedettnek érezzük magunkat. Ha megvonod magadtól a szeretett ételeket és állandóan ítélkezel, az végül visszafelé sül el sóvárgás és falás formájában. Az étellel való harmonikus együttélés és a vele való tiszteletteljes bánásmód a kulcs.

Ha megtanulod jobban élvezni az ételeket, az együtt jár azzal, hogy megtanulod jobban élvezni az életedet. És ezt mindenképpen érdemes kipróbálni.

forrás: https://verv.com/9-ways-to-explore-mindful-eating/

További egészséges szokások beépítéséhez: