Itt a szezon! Mit csináljunk, ha minket is utolér a vírusos gyomorrontás?

Vírusos gyomorrontás kezelése otthon, hatékonyan

A vírusos gyomorrontás egy bélfertőzés, amelyet vizes hasmenés, hasi görcsök, hányinger vagy hányás, fejfájás, izomfájdalom és néha láz jellemez. Gyakran nevezik gyomorhurutnak, de valójában nem influenza, hiszen az légúti betegség. Ez a fertőzés gyakran a vírussal való érintkezés vagy szennyezett étel, illetve víz fogyasztása révén alakul ki.

A gyomorpanaszok idején az evés nem hangzik vonzónak, még akkor sem, ha éhes vagy. Kihívás lehet ilyenkor olyan ételt találni, ami jólesik és a gyomrunknak is jót tesz.

Fontos tippek a szervezet táplálására, ha vírusos gyomorrontás kínoz:

  • Hagyd, hogy a gyomrod megnyugodjon.
  • Néhány órán, de akár egy egész napon át kerüld a szilárd ételek fogyasztását! Helyette igyál sokat, például húsleves levét, teát vagy koffeinmentes sportitalokat, egyszóval hidratálj.
  • Koncentrálj arra, hogy gyakran igyál kis mennyiségű folyadékot, ne egyszerre sokat.
  • Ha jól reagált a gyomrod a tiszta folyadékokra, kezdhetsz könnyedebb ételeket enni, például burgonyapürét, sima tésztát, kekszet, pirítóst, zselatint, banánt, rizst és csirkehúst. Legyél óvatos a gyógyszerekkel!
  • A legjobb, ha igyekszel keveset használni a vény nélkül kapható gyógyszerekből (pl ibuprofen), mivel ezek is gyomorpanaszokat okozhatnak. Beszélj a gyógyszerészeddel, orvosoddal erről, hogy elkerülhesd a lehetséges mellékhatásokat.
  • Ha a tüneteid súlyosak, előfordulhat, hogy vény nélkül kapható gyógyszert kell használnod a hasmenéses tünetek csökkentésére, vagy hányinger elleni gyógyszert, hogy segítsen az ételt és a folyadékot a hányás mellett is bent tartni.
Szegényes reggeli, de vírusos gyomorrontás esetén jobb óvatosnak lenni

A vírusos gyomorrontás fő szövődménye a kiszáradás, ami a víz és az alapvető sók, ásványi anyagok súlyos elvesztését jelenti. A kiszáradás kockázatát csökkentheti, ha elegendő folyadékot viszel be betegség során.

A vírusos gasztroenteritisz tünetei az okától függően általában a vírussal való találkozás után egy-három nappal jelentkeznek. A tünetek lehetnek enyhék vagy időnként súlyosak, és néhány naptól egy hétig tarthatnak.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Bár a vírusos gasztroenteritisz rendkívül gyakori, általában otthon is kezelhető. Aggasztó tünetnek a súlyos kiszáradás, a folyadéktartásra való képtelenség, a véres széklet, a súlyos hasi fájdalom nevezhető, illetve, ha a tünetek egy hétnél tovább tartanak. Ilyen esetekben fontos orvoshoz fordulni. A kisgyermekek, az idősebb felnőttek és a legyengült immunrendszerű emberek esetében nagyobb a valószínűsége, hogy a vírusos gyomorrontás miatt szövődmények lépnek fel.

Megelőzés

A személyes higiénia és az élelmiszerek megfelelő kezelése elengedhetetlen a megbetegedés megelőzéséhez, valamint a vírusos gastroenteritis terjedésének korlátozásához. Gondoskodj arról, hogy szappannal és vízzel moss kezet, különösen mosdóhasználat után, az ételkészítés és az étkezés előtt. A gyomorrontás leggyakrabban télen és tavasszal fordul elő, ezért fontos, hogy különösen ebben az évszakban legyünk körültekintőek.

forrás: https://www.mayoclinichealthsystem.org/

Kövess Youtube-on az inspiráló és érdekes videókért!

Ezt olvastad már? A vízivás megdöbbentő következményei