A kedvesség művészete

A kedvesség művészete elsajátítható

A kedvesség több mint viselkedés. A kedvesség művészete magában foglalja a segítőkészség szellemét, a nagylelkűséget és a figyelmességet.

Ahelyett, hogy kizárólag cselekedetként tekintenél rá, gondolj a kedvességre inkább úgy, mint egy olyan létminőségre, amelyet ápolhatsz. Ennek gyakorlása egyszerű, ingyenes, nem utolsó sorban pedig egészségjavító hatással is bír.

A kedvesség jót tesz a testnek

A kedvesség bizonyítottan növeli az önbecsülést, az empátiát és az együttérzést, illetve javítja a hangulatot. Csökkentheti a vérnyomást és a stressz-szinttel közvetlenül összefüggő kortizolt. Azok az emberek, akik gyakrabban “adnak magukból”, általában egészségesebbek és tovább élnek. A kedvesség növelheti a másokkal való kötődés érzését, csökkentheti a magányt, küzdhet a rossz hangulat ellen és javíthatja a kapcsolatokat. Ráadásul ragályos is lehet, másokat is arra ösztönözhet, hogy csatlakozzanak saját nagylelkű tetteikkel. A jószívűség kimutatásának módjai utáni keresés adhat valamit, amire összpontosíthatsz, különösen akkor, ha bizonyos társas helyzetekben szorongsz vagy frusztrált vagy.

A kedvesség nem kerül semmibe, mégis a legtöbbet jelenti

Jót tesz az elmének

Fiziológiai szempontból a kedvesség pozitívan befolyásolhatja az agyadat azáltal, hogy növeli a szerotonin- és dopaminszintet. Ezek a neurotranszmitterek az elégedettség és a jó közérzet érzését keltik, valamint az agyadban lévő öröm- és jutalomközpontok felgyulladását okozzák. Az endorfin, a tested természetes fájdalomcsillapítója is felszabadulhat, amikor kedvességet mutatsz.

Fedezd fel, hogyan teremthetsz boldogságot.

Légy kedves magadhoz

A kedvesség megosztásakor nem csak arról van szó, hogyan bánsz másokkal – arról is, hogyan terjeszted ki ugyanezt a szándékot magadra is. Igenis lehetsz kedvesebb a saját magaddal való beszélgetéseidben, és gyakorolhatod a hálát. Az emberek jók abban, hogy verbálisan ostorozzák magukat, a negativitás pedig egy olyan ördögi kört is létrehozhat, amelyben rendszeresen magadat bántod. A szomszédoddal sem beszélnél úgy, ahogy néha magaddal teszed. Talán ez egy kis kapaszkodó a változás elkezdéséhez: figyelj a belső hangodra és, amikor olyat észlelsz, amit egy barátodnak nem mondanál, azt ne mondd magadnak sem.

Tegyél valódi lépéseket

Kezdd a napodat ezzel a kérdéssel: „Hogyan fogom ma gyakorolni a kedvességet?” Házi feladatként akár dokumentálhatod is az ezirányba tett akcióidat, ami átláthatóbbá és felelősebbé tesz a dolog betartására. Ez az összpontosítás olyan, mintha pozitív magokat ültetnénk el az elménk kertjébe. Ahová a fókusz megy, oda áramlik az energia.

Végezetül a Dalai Lámától származó idézettel szeretnénk búcsúzni: „Légy kedves, amikor csak lehetséges. Mindig lehetséges.”

forrás: https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/the-art-of-kindness

További Dalai láma idézetek, ha kell még egy kis megerősítés: