A sokféle lakberendezési stílus közötti különbségek ismerete sokat számíthat a személyes ízlésed kialakításában és finomításában.
Talán új lakásba költöztél, vagy felújítottad a régi otthonod, és most megfelelő stílust keresel a berendezéshez. Vagy talán már egy ideje ott laksz, és csak egy új külsőt szeretnél a térbe varázsolni.
Az alábbiakban összeállítottunk egy áttekintést 9 népszerű lakberendezési stílusról és trendről. A hűvös északtól a letisztult minimalizmuson át a színes boho-eklektikáig ezek azok a stílusok, amelyeket ismerned kell. Vess rájuk egy pillantást, és nézd meg, mi az, amivel rezonálsz.
Giccs
A giccs stílus nem is olyan régen jelent meg, ez egy új kategória, amelyre oda kell figyelni. A giccs stílus definíciója a lakberendezésben az, amikor a rossz ízlés válik a választás okává, ezt az irányzatot a színek és formák teljes összeegyeztethetetlensége jellemzi.
Az arany díszléc elhelyezése egy kék mennyezeten fényes csillagokkal, pálmafákkal díszített fürdőkádakkal és keleti motívumokkal díszített kerámiacsempékkel egyértelmű példa lehet. A giccs stílusú lakás vagy ház kialakítása trendbe jött a közelmúltban, de érdemes korlátozni az egzotikumot. A Kitsch stílus lényege és születése a belsőépítészetben a meglévő klasszikus minták ismétlésével és újraértelmezésével függ össze. Ez a stílus egy keverék a valóság és az arról álmodók között. De ezeknek az álmoknak természetes, művészi és arányos ízléssel kell rendelkezniük.
A színséma a giccs stílusban szinte mindent biztosít az élénk rózsaszíntől a zöld vagy lila tónusokig. Bár a piros és az arany, a fekete és a fehér színek már évek óta vezető szerepet játszanak, ez az egyik legszemélyesebb lakberendezési stílus.
Ipari stílus
Az ipari stílust a belsőépítészetben, ahogy a neve is mutatja, egy raktár vagy egy városi loft ihlette. Ahhoz, hogy megtaláld az ipari stílusú lakberendezés kulcsát, büszkén kell megmutatnod az építőanyagokat, amelyeket sokan megpróbálnak elrejteni. Ez az egyik legkülönlegesebb lakberendezési stílus. Enteriőröket illetően sok elemben a befejezetlenség érződik, egy ikonikus ipari stílusú ház egy régi ipari épület felújított loftja lehetne. Ha erről a stílusról beszélünk, akkor a magas mennyezetre, a régi fára és a lógó fémlámpákra kell gondolnunk, kevés bútorral. Nem hiányozhat egy-két absztrakt művészeti alkotás vagy fénykép, hogy egy kis színt adjon egy olyan rendszerhez, amelyben az alap semleges, a fa és a fémek pedig elsődlegesen felhasznált alapanyagok.
Modern
A „modern” szó az egyik legrosszabbul használt meghatározás a belsőépítészetben. Gyakran összekeverik a kortárs stílussal, pedig a mai modern stílus egy olyan tervezési mozgalmon alapul, amely a huszadik század elején született. A mozgalom népszerűsége a század első felében tovább nőtt, és e stílus későbbi származékai a középmodern és a posztmodern századok néven ismertek. Ez az egyik legtisztább irányzat.
A német és skandináv építészetben és formatervezésben gyökerező modern stílus egyszerű és dísztelen. Az 1920-as évektől az 1950-es évekig terjedő időszakot idézi meg. A modern stílusú bútorok és dekoráció természetes anyagokat, semleges vagy földszínű színeket és a felesleges részletek elhagyását használja. A modern dizájn mozgalom egyik fő hittétele az az elképzelés, hogy „a forma követi a funkciót”. Más szóval, minden bútor és dísztárgy kialakításának tükröznie kell a rendeltetését, és ha egy díszítő részletnek nincs gyakorlati célja, akkor azt el lehet hagyni.
Kortárs stílus
A lakberendezésben, ha szeretsz lépést tartani a pillanatnyi stílusokkal, akkor a kortárs stílus követője vagy. A mai otthonok, a kortárs belső terek kényelmesek és hangulatosak, anélkül, hogy zsúfoltak és sötétek lennének. Ezt a stílust alapvetően az egyszerűség, a finom kifinomultság, a textúrák tudatos használata és a letisztult vonalak határozzák meg. A belső terek inkább a teret mutatják a tárgyak helyett. A színekre, a térre és a formára összpontosítva a kortárs belső terek elegánsak és frissek.
A kortárs belsőépítészet legnyilvánvalóbb és legjellegzetesebb eleme az építészeti részletekben, az élénk színű tömbök, a magas mennyezetek, a csupasz ablakok és a geometrikus formák használatában található. A bútordaraboknak merészen kell mutatniuk, ugyanakkor egyszerűnek és rendezettnek kell lenniük, ívek és díszítések nélkül. A sima, tiszta és geometrikus formák elengedhetetlenek.
Minimalizmus
Miután a minimalista lakberendezési stílus nyomot hagyott a design színpadán, és érthető módon a 90-es évek elején sem tűnt el, gyakran még ma is csalhatatlan út a meleg és árnyalt otthon megteremtéséhez, amelybe érdemes befektetni, és amely a praktikus és jól átgondolt megközelítéseknek köszönhetően soha nem megy ki a divatból. A minimalista lakberendezési stílus fő mantrája az egyszerűség.
Ez az irányzat több, mint aminek látszik. Ez egy olyan tér, ahol tisztán lehet gondolkodni, az egyszerűség a kulcsszó. Ahol egyesek hideg tereket látnak, ott a minimalisták eleganciát.
Északi stílus
Nem csoda, hogy a skandináv stílus olyan népszerű, hiszen az északi országokban tanúsított egyszerű életmód előtt tiszteleg. Egyszerre szól a trendek iránti szeretetről és a kényelmes, barátságos környezetben való élet iránti vágyról. Valószínűleg már hallottál az „északi stílus” kifejezésről, olyan sokszor használták már, hogy már elgondolkodtál azon, hogy mit is jelent pontosan. Egészen egyszerűen össze lehet foglalni: fehér falak, fapadló és modern bútorok. A közös vonások a svéd, norvég és dán táj semleges színei, laza, öregített megjelenéssel. A hosszú tél és a természetes fény hiánya ezekben az országokban megteremtette az igényt az elegáns és tágas belső terek iránt, amelyek teljes mértékben kihasználják a rendelkezésre álló napfényt.
Eklektikus
Az eklektikus stílus elsőre ijesztőnek tűnhet, és elérhetetlennek érezheted. A jól működő eklektikus terek kerülik a látszólag eltérő stílusok, textúrák és színek harmonizálását, miközben néhány kulcsfontosságú trükköt alkalmaznak, hogy az egészet összehozzák.
Az eklektikus stílusú belső térben az ellenőrzött káosz megjelenéséről van szó, ami a vizuális komplexitás egy szintjét hozza létre. Fő célja, hogy olyan egyedi teret hozzon létre, amely nem hasonlít semmire, amit katalógusban vagy kirakatban találhat. Röviden, az eklektikus stílus a belsőépítészetben a különböző stílusok keveredésének harmóniáját jelenti.
Romantikus
A közhiedelemmel ellentétben a romantikus stílus nem csak virágmintákból és fodrokból áll. És nem csak a vörös szatén ágyneműk fölé nyúló rózsaszirmokról van szó. A romantikus megjelenés szépsége a sokoldalúságában rejlik. Darabjai szinte bármilyen típusú térben elterjedhetnek, a rusztikustól a kortársig.
A romantikus stílusban az érzékek megszólításáról és egy meleg, hangulatos és időtlen tér kialakításáról van szó. Mindkettő a finom formákat részesíti előnyben, és a festői francia vidéki házak ihlették, de a romantikus stílus a lakberendezésben, esztétikájából inkább a francia neoklasszikus stílust és a hagyományos belső terek időtlenségét veszi át. A romantikus stílusú terek felélénkítik az érzékeket, ezért a mutatós művészet, az illatos gyertyák és a friss virágok elengedhetetlenek.
Art Deco
Az Art Deco stílus a huszadik század egyik legikonikusabb irányzata, a húszas évek által meghatározott csillogás és kifinomultság szimbóluma. Forradalmi változást jelentett, amely eltávolodott a viktoriánus korszak szigorúságától és nehézkes díszítésétől, és az évek során ugyanolyan aktuális maradt, mint a kezdet kezdetén.
Az Art Deco stílus alapvető jellemzői a geometrikus vonalakra (különösen a szögletes vonalakra) való hajlam, a monokróm paletták és az ipari forradalom hatásainak bevonása, ami örökké modern megjelenést kölcsönöz neki. A stilizált napsugarak, a lépcsős motívumok, valamint az afrikai, orosz és egyiptomi kultúrákra való utalások közös jelzők.
forrás: https://meowtushi.medium.com/9-types-of-interior-design-3b698833ab2d
Egy igen meghatározó része bármelyik lakberendezési stílusnak: