Mai rohanó világunkban gyakran kerülünk egzisztenciális válságba, ilyenkor jól jöhetnek a nagy gondolkodó, Buddha szavai…
Egy nap, miután Buddhává vált, Gautama elment, és leült egy fa alá. Nem azért, mert egy fa a legjobb hely, ahol le lehet ülni, hanem mert ez volt az egyetlen igazi birtok abban az időben. Nem volt mindenütt annyi épület. Egy fa alatt kellemesebb volt ülni, mint a tűző napon.
Egy szakmájában nagy tudású asztrológus fürdeni jött a folyóba, és meglátott egy lábnyomot a folyóparton. Vannak olyan megfigyelések, amelyek révén, ha valaki megnézi, hogy milyen a lába, pontosan meg tudja jósolni, hogy mit fog tenni.
Látta, hogy ez egy császár lábnyoma, valakié, akinek a világot kellene uralnia. Aztán elgondolkodott, vajon miért tartózkodik egy ilyen ember ezen a távoli helyen, a dzsungel közelében? És követte a lábnyomot, mert azt hitte, hogy egy császárral fog találkozni. Aztán meglátta ezt a szerzetest, Gautamát, aki egy fa alatt ült. Ránézett, és azt gondolta: „Vagy az asztrológiám tévedett, vagy becsaptak, vagy valamiféle hallucinációt látok. Mi történik itt?” Odament Gautamához, és megkérdezte: „Ki vagy te?”. Gautama azt felelte:
„Senki vagyok, csak egy senki”.
„De neked császári lábaid vannak, meg kellene hódítanod a világot!” Gautama azt mondta: „Azt fogom tenni, de nem hódítással.”
Kétféleképpen lehet megszerezni a világot – vagy hódítással, vagy befogadással. Mindkét módon valami vagy valaki a tiéd lesz. De ha hódítással teszed, az végül mindig bökni fogja a csőröd. Ha viszont befogadod, akkor ez az élet nagyszerű felértékelődése lesz. Azt mondta: „Én vagyok a világ császára”. Az asztrológus azt mondta: „Te szerzetes vagy, semmid sincs”. „Nem birtokolok semmit, és egy senki vagyok. Ezért az enyém minden.”
Az, hogy senkivé válsz, nem azt jelenti, hogy hasznavehetetlen vagy, amikor senki vagy, az azt jelenti, hogy bármit képes vagy magadba fogadni. Ha valami vagy, az azt jelenti, hogy csak az lehetsz. Ha nem-vagy valami, akkor olyan lehetsz, amilyen csak akarsz. Az asztrológus leült és azt mondta: „Szerzetes vagy, nincs semmid, ráadásul azt mondod: ‘Én egy senki vagyok, és minden az enyém’. Mit jelentsen ez?” Gautama azt mondta: „Ti jóslatokat készítetek az életről, mert képtelenek vagytok tervet készíteni. Ezért tértek vissza a jóslatokhoz. Ha képesek lennétek tervet készíteni és végrehajtani, akkor nem esnétek vissza a jósolgatáshoz. Gautama azt mondta: „Ti azzal vagytok elfoglalva, hogy jóslatokat készítsetek. Én itt vagyok, van egy tervem. Gyertek, legyetek részesei a tervemnek, és valami mást fogunk megvalósítani!”
A nagy gondolkodó biztosan erre is tudná a választ: