10 tipp a háztartási költségvetés kezeléséhez

A költségvetés elkészítése olyan bonyolultnak tűnik, hogy sokszor neki sem kezdünk, de van segítség

A családról gondoskodni nehéz feladat, a pénzügyek kezelése pedig szinte lehetetlennek tűnhet. A költségvetés elkészítése segíthet.

Módszerek költségvetés készítéséhez

1. Kövesd nyomon a költési szokásaidat

Számos ingyenes program létezik az interneten, amellyel nyomon követheted, hogy jelenleg hogyan költöd a pénzed. A Mint.com egy nagyszerű költségvetési eszközt kínál, amely kategorizálja a számládra érkező és onnan kikerülő összes bevételt és kiadást. Így láthatod a trendeket, és megjegyezheted, ha egy kategóriában kicsit többet költesz, mint amennyit ideális esetben szeretnél.

2. Légy reális

A költségvetés trükkös lehet, ezért olyat állíts be, amelyikben kényelmesen tudsz működni. Használd fel a költési szokásaid nyomon követéséből származó új ismereteidet és térképezd fel az olyan kiadási kategóriákat, mint a bérleti díj, a jelzáloghitel, a közüzemi szolgáltatások, a szórakozás és az élelmiszerek. Keresd meg azokat a területeket, amelyeken úgy gondolod, hogy csökkenthetnél.

3. Gondolj a hosszú- valamint a rövidtávra is

A hétről hétre vagy hónapról hónapra történő tervezés fontos. A vészhelyzetekre, autóelőlegekre, lakásfelújításokra stb. való előre tervezés azonban elengedhetetlen. Fontold meg, hogy a fizetésedet több számlára osztod fel, hogy biztosítsd, hogy hosszú távra tudsz félretenni pénzt.

Költségvetés nélkül nincs anyagi terv

4. Vedd rá az egész családot

A költségvetés végrehajtójának lenni nehéz feladat, különösen, ha olyan dolgokról van szó, mint az étkezés. Könnyű lehet csak úgy átrohanni egy gyorsétterembe, amikor fáradt vagy és a gyerekek éhesek. Ehelyett azonban adj nekik lehetőséget arra, hogy segítsenek kiválasztani a vacsorák menüjét. Ha az ilyen döntésekbe beleegyeznek, kevésbé lesz nehéz dolgod.

5. Keresd a megtakarítások növelésének módjait

Számos lehetőség van arra, hogy kevesebbet fizess a szükséges dolgokért. Fontold meg a kuponozást vagy a leggyakrabban látogatott üzletek jutalomtagjává válást. 

6. Tervezz számlafizetési napokat

Hihetetlenül fontos, hogy elkülöníts egy olyan időpontot, amikor tényleg arra tudsz koncentrálni, hogy kifizesd a dolgokat, és elintézz minden ezzel kapcsolatos dolgot. Legyen ez minden héten ugyanaz a nap, vagy a 15. és a 30. nap, mindenképpen légy következetes. Mivel a folyamat fárasztó lehet, találj módot arra, hogy kényeztesd magát. Egy tejeskávé és a pizsama remek ötletek.

7. Tölts időt a költségvetésed átértékelésével

A költségvetések változnak, ahogy a családod igényei átalakulnak. Készülj fel arra, hogy több hónapos próbálkozás után kiigazítod a költségvetést. Ha például azt veszed észre, hogy közel sem költesz annyit élelmiszerekre, mint gondoltad, irányítsd át a pénzek egy részét olyan területre, ahol jól jönne egy bicikli pl.

8. Keress módot arra, hogy egy kis pluszpénzt keress

Keress innovatív módokat arra, hogy mellékesen pénzt keress. Felmérések, kérdőívek kitöltésével, vagy egyéb kreatív módokon hozzájuthatsz némi “keresetlen pénzhez”.

A költségvetés készítése a spórolás első lépése

9. Figyeld a hitelkártya kiadásokat

A hitelkártyáknak megvannak az előnyei, de sokan bajba keverik magukat, amikor olyan pénzzel töltenek fel vásárlásokat, amit nem kell elkölteniük. Ha hitelkártyát használsz, ügyelj arra, hogy a hónap végén kifizesd az egyenleget. Az egyenleg meghagyása kamatot és pénzügyi költségeket eredményezhet, ami miatt többet kell költened egy termékre, mint amennyit az valójában megér.

10. Használj listákat vásárláskor

A költségvetés betartásának egyik legjobb módja a listák használata. Mielőtt még belépnél a bolt ajtaján, írd le, hogy mi az, amit meg akarsz vásárolni. Vidd magaddal a listát, és csak ezeket a tételeket vedd meg.

Alkalmazd a gyakorlatban az összes – vagy csak néhány – ilyen tippet, hogy segíts a háztartás költségvetésének kordában tartásában. Bár a pénzügyek nyomon követése fárasztó lehet, megéri.

forrás: https://www.modernmom.com/10-tips-to-manage-your-household-budget/

A pénzre való nevelést érdemes minél korábban elkezdeni: