Ismerd fel a szorongás 8 jelét a gyermekeknél

A szorongás jeleit nehéz lehet felismerni a gyerekeknél, íme néhány támpont

Gyakori, hogy idegesnek érezzük magunkat valami miatt, a túlzott aggódás és idegesség azonban szorongás állapotához vezethet.

Ez nem csak a felnőtteknél, hanem a gyerekeknél is előfordul. Ők is idegesek és aggódnak valami miatt, még akkor is, ha folyamatosan nyugtatgatod őket, hogy minden rendben lesz. 

Ha gyermekec túlzottan aggódik és szorong, azonnal lépned kell, hogy ne váljon sokkal bonyolultabb problémává. Manapság a legtöbb szülő és pedagógus kipróbálja a speciális igényű segédeszközöket, például a stresszlabdákat vagy a légzőlabdákat, hogy segítsen a gyerekeknek megbirkózni a szorongással.  

A szorongás 9 jele a gyermekeknél 

A szorongás jeleinek felismerése és azonosítása a gyermekeknél kulcsfontosságú a korai beavatkozás és támogatás biztosítása érdekében. Ha ezt kezelni tudod, az segíthet a gyermekednek az egészséges általános jólét elérésében, és te is kevésbé fogsz aggódni.  

Túlzott aggodalom és félelem 

A szorongás leggyakoribb jele gyermekeknél . Ez olyan tartós lehet, hogy kihat a tanulmányi teljesítményükre és a társas tevékenységeikre. Néha az is előfordul, hogy nehezükre esik megtenni azokat a dolgokat, amelyeket általában szoktak, például iskolába járni vagy emberekkel találkozni. 

Ha ezt észreveszed, beszélj velük a dologról, és próbáld meg kideríteni az okát. Lehet, hogy zaklatják őket az iskolában, vagy valami konkrét miatt érzik így magukat. Ha pedig azt veszed észre, hogy nem reagálnak rad, vagy nehezen találják a megfelelő szavakat, segíthet a szakemberrel való konzultáció.

Elkerülés 

A szorongó gyermekek bizonyos helyzeteket fenyegetőnek vagy ijesztőnek találhatnak. Ezeket úgy próbálják elkerülni, hogy bezárkóznak a szobájukba, vagy figyelmen kívül hagyják a meghívásokat bármilyen tevékenységre. A szociális szorongással küzdő gyermekek számára az elkerülés a megküzdési mechanizmus. 

A szorongás a gyerekek életének is sajátja, de csak úgy tudunk segíteni, ha felismerjük

Segítene, ha gyengéd és fokozatos rábeszéléssel bátorítanád őket, hogy nézzenek szembe a félelmeikkel. Fontos, hogy ne erőltessd, mert ez súlyosbíthatja a problémát. Légy megértő és türelmes.

A szorongás egyes tünetei fizikailag is jelentkezhetnek, például: 

Fáradtság 

Fejfájás 

Gyomorfájás 

Hányinger 

Szédülés 

Remegés 

Izzadás 

Szapora szívverés 

Bőrproblémák, például ekcéma

Alopecia areata

A fizikai tünetek a szervezet üss vagy fuss válaszreakciója miatt jelentkeznek. Ez a reakció arra szolgál, hogy megvédje a szervezetet a vélt fenyegetésekkel szemben. Amikor a gyermek szorong, a teste kortizol stresszhormont szabadít fel, ami ezeket a tüneteket okozza. 

E tünetek kezelése elengedhetetlen ahhoz, hogy gyermeke élvezni tudja a játékot, a társas érintkezést, a sportot és a tanulást.  

Alvási nehézségek 

A szorongás megzavarhatja gyermeke alvását. Éjszakai rémálmok jelentkezhetnek nála, és még ágybavizelés is előfordulhat. Befolyásolja a nappali tevékenységeiket, ha nem tudnak jól aludni.  

Segíts nekik a nyugodt és pihentető lefekvési környezet megteremtésével békésen elaludni. Bátorítsd őket, hogy alakítsanak ki éjszakai alvási rutint, hogy gyorsabban elaludjanak és tovább aludjanak.

Ingerlékenység

Nehezen tudják kontrollálni az érzelmeiket, könnyen feldúltak és ingerlékenyek, és rosszkedvűvé válnak. Ezt azért teszik, hogy ellökjék maguktól az embereket, és elkerüljék azokat a helyzeteket, amelyek szorongást keltenek bennük. 

Ez a viselkedés hatással lehet az otthoni és az iskolai kapcsolatokra. Beszélhetsz velük erről, vagy kérhetsz szakmai segítséget. A szakemberek segíthetnek nekik, és hatékony megküzdési mechanizmusokat ajánlhatnak az érzelmeik kezelésére és a szorongás csökkentésére.  

Perfekcionizmus 

A szorongó gyerekek nyomást érezhetnek arra, hogy tökéletesek legyenek, hogy elkerüljék a kritikát, az elutasítást vagy a kudarcot. Azt is hihetik, hogy ha kontrollálni tudják a környezetüket és a viselkedésüket, akkor megakadályozhatják, hogy rossz dolgok történjenek. 

Hajlamosak arra is, hogy túlgondolják és megszállottan foglalkoznak apró részletekkel, mert nem akarnak negatív visszajelzést hallani arról, amit csinálnak. A gyerekek számára ez kétélű kard lehet. Ha kudarcot vallanak vagy hibáznak, miközben próbálnak tökéletesek lenni, könnyen depresszióba esnek, vagy más betegségekben szenvednek. Szülőként éreztetnie kell gyermekével, hogy nem baj, ha hibázik, és ez az élet normális része. 

A szorongó gyerek önmaga ellensége, de tudunk segíteni neki a javulásban

Koncentrációs nehézségek 

A cikázó gondolatok elterelhetik a gyermek figyelmét az olyan alapvető feladatoktól, mint az iskolai leckék. Az is előfordulhat, hogy túl sokat aggódnak egy adott dolog miatt, ami akadályozza őket abban, hogy koncentrálni tudjanak.  

Ez a viselkedés egy társuló zavar, például figyelemhiányos hiperaktivitási zavar (ADHD) vagy depresszió tünete is lehet. A mentálhigiénés szakemberrel való együttműködés segít olyan stratégiák kidolgozásában, amelyek támogatják a figyelmüket és a koncentrációjukat.

Túlzott éberség az önképet illetően

Az, hogy mások hogyan látják őket, öntudatossá vagy kínossá teheti őket társas helyzetekben. Ez ahhoz vezethet, hogy nehezen találnak barátokat, és otthon is elszigetelődnek. Az öntudatosság miatt túlságosan kritikusak lehetnek a megjelenésükkel szemben, amit a következőkkel lehet kezelni: 

  • Ösztönözzük arra, hogy pozitívan beszéljenek önmagukkal
  • Olyan tevékenységekben való részvétel szorgalmazása, amelyek az önbecsülést erősítik, mint például a zene, a sport vagy a művészetek. 
  • Pozitív önbizalom példamutatása. 

Sokat jelenthet, ha figyelsz arra, hogy mit mondasz magadról, amikor a gyermekeddel vagy. Szülőként a gyermeked felnéz rád; amit te mondasz, az néha az igazsággá válhat, amely szerint él.  

Rituális viselkedés 

A szorongó gyermekek néha rituálékat alakíthatnak ki, hogy biztonságban és kontroll alatt érezzék magukat. Ilyen lehet az ismételt kézmosás, a padlón lévő sorok kihagyása vagy a zárak többszöri ellenőrzése. Ez olyan potenciális betegségek korai kezdete, mint a kényszeres viselkedés (OCD) vagy a baktériumfóbia. 

Ezek a kényszerek időigényesek és zavaróak lehetnek. És amikor ezeket a rituálékat megszakítják, az jelentős szorongást vagy károsodást okozhat számukra. A legjobb, ha mentálhigiénés szakember útmutatását kérik, hogy jobban kezeljék ezt a tünetet.  

forrás: https://themomkind.com/discover-9-signs-of-anxiety-in-children-how-to-help-your-child-cope/

Más problémára is van segítségünk: