Egy apró görög sziget zöld forradalmat hajtott végre, energiailag önellátóvá vált és hulladékmentes lett, így végleg bezárta a szeméttelepét.
Hulladékmentes sziget? Igen!
„Már most úgy gondolom, hogy sehol máshol nem fogom elérni azt az életminőséget, amit itt Tiloson tapasztalok.” Ezt mondja Emmanouil Antonios Fotaras, a Rodosz és Kos között fekvő kis görög szigeten élő 745 lakos egyike.
A 24 éves Fotaras látta, hogy Tilost nemzeti parkká nyilvánították, és megújuló energiaforrásokkal önellátóvá vált. Most pedig a világ első hulladékmentes szigete lett.
A változások hatalmasak voltak. A projekt kezdete előtt a sziget a hulladék 87 százalékát a szeméttelepre küldte. Most pedig 100 százalékát a szeméttelepről irányítják el.
A program olyan sikeresnek bizonyult, hogy a szigeten már nincsenek szemetesek, és a szeméttelep mostanra teljesen bezárt. Helyükön a Kreatív Upcycling Központ működik, ahol a tárgyakat megjavítják, újrahasznosítják, vagy művészeti alapanyagokká, illetve építőanyagokká alakítják át.
A projektet a Polygreen, egy görög cég felügyelte és fizette, amely körforgásos gazdasági megoldásokra szakosodott, de a siker nagy részét az oktatásnak köszönhetik.
A polgármester szerint Tilos hulladékmentes jövőképe környezettudatos látogatókat hozott a
Azzal kezdték, hogy a kikötőben felállítottak egy információs központot, ahol a lakosok megtanulhatták, hogyan válogassák a hulladékot három kategóriába: újrahasznosítható anyagok (papír, műanyag, fém, alumínium és üveg); szerves hulladék (élelmiszer, gyümölcs- vagy zöldséghéj, kövek és csontok); és nem újrahasznosítható anyagok (szennyezett papír és személyes tárgyak, például borotva és maszk).
Ezután minden háztartás megkapta a saját hulladékmentes felszerelését, beleértve az újrahasznosítható és a nem újrahasznosítható hulladékok számára fenntartott dobozokat, a szerves hulladékok számára fenntartott zsákot és a cigarettacsikkek számára fenntartott dobozt.
Ezt követően a sziget egész területén rendszeres házhoz menő gyűjtést vezettek be. Egy okostelefon-alkalmazás valós idejű információkkal figyelte, hogy mennyi hulladékot sikerült újrahasznosítani.
Az idősebb lakosok különösen lelkesek voltak a küldetése iránt.
„A projekt olyan átalakító erejű pozitív változásokat hozott, amelyek mind a környezetre, mind a helyi közösségre mélyreható hatással voltak” – mondta Maria Kamma-Aliferi polgármester. „A hulladékgazdálkodási és újrahasznosítási kezdeményezések javultak, ami a műanyag és más, nem biológiailag lebomló hulladék mennyiségének csökkenéséhez vezetett. Ez nemcsak a sziget tájképét szépítette meg, hanem megvédte a sziget érzékeny ökoszisztémáit és a tengeri élővilágot is”.”
Minden hulladékot a 3K körforgásos innovációs központba visznek, amely olyan csúcstechnológiás hulladékkezelési megoldásokkal van felszerelve, amelyek tovább tudják válogatni és újrahasznosításra vagy komposztálásra irányítani a szemetet. A hulladék egy részét alternatív tüzelőanyagként használják fel a cementiparban.
A 63 négyzetkilométeres sziget védett nemzeti parkként fontos élőhelye a sólymoknak, a hosszú lábú ölyveknek és számos vándormadárfajnak, amelyek a Tilost Afrika és Európa közötti megállóhelyként használják. Környezetvédelmi fejlődése az emberiség számára is mintául szolgálhat egy tisztább, zöldebb jövőhöz.
„A sziget most ragyogó példája annak, hogy a fenntartható gyakorlatok hogyan teremthetnek harmonikus egyensúlyt a fejlődés és a természet között, biztosítva ezzel egy fényesebb és ellenállóbb jövőt” – mondja.
A szigetre látogatóknak is részt kell venniük a programban. A szállodák speciális felszereléssel rendelkeznek a szemét szétválogatására, a turisták pedig a Zero Point információs központban vehetnek át a vásárláshoz szükséges szövetszatyrokat.
„Kezdetben szórakoztató volt, ugyanakkor idő- és energiaigényes” – mondja Fotaras – „de mindannyian segítettünk egymásnak, amíg el tudtuk sajátítani… Meglepett, hogy az idős emberek mennyire felkarolták a szemétmentesség gondolatát, mint a régi szép időkben – és ez reményt és bátorságot adott nekem, hogy megcsináljam.”.
forrás: https://www.positive.news/society/tilos-the-worlds-first-zero-waste-island/
Hogy lásd, nem csak rossz történik a világban: