Tíz fontos étkezési szokás, ha elmúltál 40

10 étkezési szokás, ha elmúltál 40

Nehezebb emésztés, gyorsabb hízás, fáradt bőr? Mindezen jelentősen javíthat az étkezési szokások megváltoztatása 40 éves korod felett is.

Ha az alábbi tíz szokást bevezeted az étkezésedben, szervezeted megkönnyebbül, vitaminraktárai sosem ürülnek ki és fel tudsz majd készülni a változókor kihívásaira is.

#1. Pörgesd fel az anyagcserédet

Az anyagcsere nem más, mint a testben zajló kémiai reakciók összessége. Sajnos az évek előrehaladtával az anyagcsere lassul, ez pedig egyenes út az elhízáshoz. Hogyan tudod noszogatni az anyagcserédet? Egyél gyakran, de keveset, étkezésedben pedig minél több legyen a fehérje és kevesebb a szénhidrát. A fehérje segít megtartani az izomtömeget is.

#2. Válassz teljes kiőrlésű pékárut

A teljes kiőrlésű termékekben a mag a maga teljes egészében van jelen (minő furcsa, innen az elnevezés), ami számodra azt jelenti, hogy a finomlisztes pékáruhoz képest lényegesen több magnéziumot, rostot és B-vitamint tartalmaznak, tehát védik az idegrendszert, serkentik az emésztést és csökkentik az elhízás kockázatát.

#3. Fogyassz mandulát minden nap

A mandula tele van hasznos olajokkal, alacsony a szénhidrát tartalma és tápanyagban gazdag. Antioxidáns-tartalma védi a sejteket, csökkenti a koleszterinszintet és véd a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásától. Rendszeres fogyasztása igen előnyös, a mennyiségre azonban ügyelni kell: egy maroknyi mandula bőven elég egy napra.

#4. Iktasd be a lencsét minél gyakrabban

A lencse kiváló folsavforrás, ezen kívül összetevői védenek a szív- és érrendszeri megbetegedésektől, az érelmeszesedéstől és a cukorbetegségtől is. Szeléntartalma igen magas, ami azért fontos, mert a szelént csak nagyon kevés élelmiszer tartalmazza megfelelő mennyiségben. A szelén véd többek között az időskori elbutulástól. Érdemes beiktatnod tehát az étkezési tervbe.

#5. Küldj a beleknek jó baktériumokat

A probiotikumokról minden bizonnyal már te is hallottál. A változókor felé közeledve (amikor a krónikus székrekedés esélye többszörösére nő) mindennél fontosabb, hogy bélrendszered kellő mennyiségben tartalmazzon ún. „jó baktériumokat” is. Fogyassz naponta kefirt, natúr joghurtot vagy probiotikum készítményt.

#6. Válassz tengeri halat

Depresszió ellen is hatásos az Omega-3 zsírsav és a D-vitamin, ahogy ezt számos kutatás bizonyította. E két fontos elemet a tengeri halak és herkentyűk nagyon magas dózisban tartalmazzák. Heti 1-3 alkalommal javasolt a fogyasztásuk, de ha nem vagy nagy halrajongó, ma már több tucat Omega-3 kapszula közül választhatsz.

#7. Próbáld ki a zöld kávét

A zöld kávé nem más, mint a pörkölés nélküli, azaz a nyers kávészemekből készített főzet. Jóval több tápanyagot és antioxidánst tartalmaz, mint tűzre vetett sötétbarna társa. Ha bőrödön az öregedés első jeleit tapasztalod, különösen, ha bőröd fakó, száraz és ráncosodásra hajlamos, érdemes a feketekávé helyett kipróbálni a zöldet!

#8. Egyél korábban

Kutatások szerint, ha reggel 8 és este 7 között eszel, azzal máris rengeteget tettél az elhízás megakadályozásáért. A később, 12 és este 23 óra közötti étkezési sávban táplálkozók ugyanis hajlamosabbak az elhízásra, ráadásul a kései evés hajlamosít a cukorbetegségre is. Ha egyszer rákapsz a korai reggelire, tapasztalni fogod, mennyivel energikusabban indul a napod!

#9. Erősítsd meg a csontokat

A kalcium létfontosságú a csontok egészsége szempontjából, de a kor előrehaladtával sajnos a szervezetünk egyre kevesebb kalciumot tud hasznosítani az elfogyasztott táplálékból. Bár a közhiedelem szerint a tejtermékek az egyedüli megoldás a problémára, jó, ha tudod, hogy a mandula, a halak, a csírák és a babfélék is kiváló kalciumforrások.

#10. Vigyél színt a tányérodra

Minden gyümölcs és zöldség tartalmaz antioxidánsokat, ám kiderült, hogy legnagyobb mértékben az élénk piros és kék színű termések koncentrálják ezt az öregedést késleltető anyagot. A cékla, a lila káposzta, a cseresznye és az áfonya élen járnak antocianin tartalom tekintetében, úgyhogy fogyassz belőlük minél többet! Már csak azért is, mert a demencia megelőzésében is fontos szerepe van ennek az anyagnak.

Ha tetszett a cikk, nézd meg Youtube-csatornámat is!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*