Mit kell tudni az illóolajok használatáról a terhesség alatt?

Az illóolajok terhesen sem tiltottak, ha óvatosan használjuk őket

Az embereknek gyakran vannak kérdéseik az illóolajok terhesség előtti, alatti és utáni használatával kapcsolatban. Itt egy kis segítség.

Mik is azok az illóolajok?

Ezek a természetes olajok növényekből vagy más forrásokból készülnek, és megőrzik jellegzetes illatukat. Az aromaterápia az illóolajok terápiás célú felhasználása, de a hatékonyságára vonatkozó kutatások korlátozottak. Egyes tanulmányok szerint azonban az aromaterápia enyhítheti a szorongást és a depressziót.

Az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal nem szabályozza az ehhez használt illóolajokat, azok az előírásoknak megfelelően alkalmazva biztonságosnak bizonyultak és egyre gyakrabban használják a terhesség, a szülés és a szülés utáni időszak alatt a szorongás, a fájdalmak és a koncentráció hiányának kezelésére.

Különböző olajok közül választhatunk, a várandósoknak ezek a típusok segíthetnek a leginkább:

Borsmentaolaj

A borsmentaolaj hasznos lehet fejfájás, hányinger, orrdugulás és izomfájdalmak esetén a terhesség alatt. Inhalálása még a szülés utáni, hólyagürítési nehézségekkel küzdő emberek számára is jótékony hatásúnak bizonyult.

Levendula- és rózsaolajok

A levendula az illóolajok királynője, nyugtat és ellazít

Tanulmányok szerint a levendula és a rózsa illóolajok csökkenthetik a szülési szorongást. Az ember fájdalomérzete is csökkenhet, ha ellazul. A szaglás erősen összefügg a memóriával. Ha a múltban levendula vagy rózsa illatával tapasztaltál relaxációt, a szülés közbeni belélegzés valószínűleg segít felidézni ezeket a pihentető élményeket.

Egyes megfigyelések szerint a levendulaolajos aromaterápia javíthatja a kórházban fekvők alvását. Az olajat vízzel összekeverhetjük és a párnára fújhatjuk, hogy elősegítsük a pihentető alvást. Ez a technika a szülés utáni nők számára is előnyös lehet.

Szeretnéd kipróbálni?

Ha terhes vagy, és szeretnéd kipróbálni az illóolajok jótékony hatását, itt van néhány szempont, amit érdemes figyelembe venni:

  • A több nem feltétlenül jobb

Javaslott, hogy a várandósok egy cseppel kezdjenek a kiválasztott illóolajok közül, és a tűrőképességüknek megfelelően növeljék azt három-öt cseppre. A terhesség fokozhatja a szagérzékenységet, és egyesek számára az aromaterápia túlterhelő lehet. Még olyan tüneteket is kiválthat, mint a hányinger. Próbáld meg az olajat inhaláláshoz egy zsebkendőre vagy vattapamacsra helyezni, amelyet könnyen eltávolíthatsz, ha nem tolerálod jól az illatot.

  • Kerüld az illóolajok bőrre helyezését.
Az illóolajok ellazulni és serkenteni is segítik az elmét

Az illóolajok hígításához gyakran hordozóolajra, például kókusz- vagy mandulaolajra van szükség. A közvetlenül a bőrre felvitt anyagok mellékhatásokat okozhatnak, például allergiás reakciókat, irritációt vagy napérzékenységet. Egy képzett aromaterapeuta további részleteket tud adni az egyes olajok elkészítéséről.

Terhesség vagy szoptatás alatt ne vigyél be illóolajokat a szervezetedbe!

Nincs elegendő kutatás annak alátámasztására, hogy ez biztonságos lenne a baba számára. Mivel az aromaterápiás illóolajokkal kapcsolatos kutatások korlátozottak, a biztonság kedvéért beszélj egy egészségügyi szakemberekkel a témáról.

forrás: https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/essential-oils-and-pregnancy

Még egy tipp, amivel élhetőbbé, boldogabbá teheted a környezetedet: