A koffeinfogyasztás nem csak zavaros, de tekintve, hogy hányunk hétköznapjait határozza meg, elég érzékeny téma is.
Valószínűleg tudod, hogy a tea és a kávé koffeint tartalmaz, de azt tudtad, hogy más italokban, élelmiszerekben és egyes gyógyszerekben is megtalálható? Nem vagy egyedül, ha a koffeintől várod, hogy segítsen koncentrálni vagy ébernek maradni. Az amerikai felnőtteknek például körülbelül 90%-a fogyaszt naponta valamilyen formában koffeint.
Mennyi a túl sok koffeinfogyasztás?
Az italok koffeintartalma széles skálán mozog. A legtöbb felnőtt számára a napi 400 milligramm koffeinig terjedő fogyasztásnak nincs káros hatása. Az ital típusától függően ez nagyjából négy csésze főzött kávét, 10 doboz kólát vagy két energiaitalt jelent. Míg egy kevés koffein fogyasztása rendben van, a túl sok kellemetlen mellékhatásokat okozhat, többek között:
- Gyors szívverés
- Fejfájás
- Magas vérnyomás
- Álmatlanság
- Izomrángás
A serdülőknek és fiatal felnőtteknek óvatosnak kell lenniük a koffeinfogyasztással, ahogy az állapotos, vagy gyermekvállalást tervező nőknek is, a gyerekeknek pedig teljesen kerülniük kell. Az erre érzékeny vagy bizonyos gyógyszereket szedő embereknek szintén kerülniük kell.
Néhány a leggyakoribb koffeinforrások közül:
- Csokoládé
- Kávé
- Gyógyszerek
- Szénsavas üdítőitalok
- Tea
A stimuláns néhány kevésbé felismerhető név alatt is megbújhat. Az energiaitalok koffeintartalmú adalékanyagokat tartalmaznak, amelyek fokozzák az ital hatását. Ezek ismerete segíthet elkerülni, hogy többet fogyassz, mint gondolnád, ezért vásárlás előtt mindenképpen ellenőrizd a címkéket.
Néhány gyakori koffeintartalmú adalékanyag a következő:
- Kartinin
- Kolin
- Ginzeng
- Glükuronolakton
- Guarana
- Inosol
- Kola dió
- Almasav
- Maltodextrin
- Niacin
- Pantoténsav
- Taurin
- Theanin
- Tirozin
- Yerba mate
A koffein por vagy folyadék formájában különösen veszélyes lehet. Az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal figyelmeztet, hogy magas koncentrációja miatt súlyos egészségügyi problémákat okozhat. Egy teáskanálnyi por alakú koffein annyi, mintha 28 csésze kávét innánk, ami jelentősen meghaladja az ajánlott mennyiséget.
Itt az ideje leszokni?
Ha a koffein inkább akadályoz, mint segít, érdemes megfontolni a csökkentést. Ez kihívást jelenthet, mert a hirtelen csökkentés olyan elvonási tüneteket okozhat, mint a fejfájás, a fáradtság és a koncentrációs nehézségek.
A koffeinmegvonási tünetek enyhítésére próbáld ki az alábbi tippeket:
- Legyél tisztában azzal, hogy mennyit viszel be a nap folyamán és kövesd nyomon minden interakciódat az ilyen tartalmú italokkal
- Csökkentsd fokozatosan, hogy a szervezeted számára ne legyen sokk a megvonása.
- Ellenőrizd, hogy az általad használt termékek, például a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók tartalmaznak-e koffeint.
- Rövidítsd le a tea főzési idejét, vagy válassz olyan gyógyteát, amely nem tartalmaz stimulánst.
- Válts mentes italokra, amelyek hasonló ízűek, de sokkal kevesebb koffeint tartalmaznak, mint teljes tartalommal bíró társaik.
Ha tartós vagy súlyos koffeinmegvonási tünetekkel küzdesz, fordulj segítségért a háziorvosodhoz!
Van más módja is annak, hogy belülről befolyásold a hangulatodat: