Az időérzékelésünket általában elég stabilnak és megingathatatlannak gondoljuk, íme néhány izgalmas tény, ami összezavarhat!
15+1 tény a világunkról:
- Az Egyesült Államok tizedik elnökének élő unokái vannak. John Tyler 1790-ben született, és 1841-ben iktatták be elnöknek. Második feleségétől elég későn születtek gyermekei, köztük egy fia, Lyon Gardiner Tyler, aki 1853-ban született. Lyonnak is születtek gyermekei későbbi éveiben: Lyon Tyler Jr. 1924-ben született, Harrison Tyler pedig 1928-ban. Mindketten ma is élnek.
- Az utolsó amerikai polgárháborús özvegy alig tíz éve hunyt el. Maudie Hopkins 1914-ben született, jóval a polgárháború befejezése után, de egy nála 67 évvel idősebb férfihoz ment feleségül. William M. Cantrellnek hívták, és a Konföderáció oldalán harcolt. A férfi 1937-ben halt meg. Hopkins 93 évet élt, és 2008-ban hunyt el.
- Amikor az első nyomdagépet feltalálták a Római Birodalom még létezett. Johannes Gutenberg az 1430-as évek végén kezdett el dolgozni azon a szerkezeten, amely forradalmasította a könyvkiadást. Az első nyomdagép 1440-ben készült el. A Római Birodalom eközben csak 1453-ban szűnt meg. Hihetetlennek hangzik, de tény, hogy ez volt az az év, amikor az Oszmán Birodalom elfoglalta Konstantinápolyt, a Kelet-római (vagy Bizánci) Birodalom fővárosát – mindössze két évvel azelőtt, hogy a Gutenberg-biblia tömeggyártása megkezdődött.
- Az utolsó guillotine általi kivégzés Franciaországban.abban az évben történt, amikor az első Star Wars filmet bemutatták. A barátnője meggyilkolásáért elítélt Hamida Djandoubi 1977. szeptember 10-i kivégzése volt az utolsó alkalom, amikor Franciaországban hivatalosan guillotine általi kivégzésre került sor. Három és fél hónappal korábban került a mozikba a Star Wars: Episode IV (akkor még csak Star Wars néven).
És még csak most kezdtük…
- II. Erzsébet királynő uralkodása alatt 13 különböző amerikai elnököt látott. 1952-ben, Harry Truman, a 33. elnök elnöksége idején koronázták királynővé. És mindez csak az uralkodása alatt történt. 16 elnököt élt meg, mivel 1926-ban született, Calvin Coolidge elnöksége idején.
- A New York Times azt jósolta, hogy az ember még legalább egymillió évig nem lesz képes repülni. 1903-ban, ugyanabban az évben, amikor a Wright testvérek később repülni kezdtek, a New York Times kommentálta egy Samuel Pierpont Langley nevű férfi katasztrofálisan sikertelen repülési kísérletét. 1903 októberében a Times „Repülőgépek, amelyek nem repülnek” című vezércikkében a következő, mára hírhedtté vált kijelentést tette: „A repülőgépet, amely valóban repülni fog, a matematikusok és a gépészek együttes és folyamatos erőfeszítései révén talán egymillió-tízmillió év múlva fogják kifejleszteni”. Inkább egytől tíz hét. Ugyanezen év decemberében a Wright testvérek az észak-karolinai Kitty Hawkban indították első sikeres repülésüket.
- A Chicago Cubs 2016-os diadala előtti utolsó győzelme idején még létezett az Oszmán Birodalom. Érdekes tény, hogy a 2016-os történelmi győzelem előtt, amikor a csapat utoljára nyert világbajnoki sorozatot, tulajdonképpen egy igen impozáns rekordot állítottak fel. A Cubs lett az első csapat, amelyik két World Series-t nyert. Persze ezután 108 évnek kellett eltelnie, hogy újra nyerjenek. Az előző két győzelmük 1907-ben és 1908-ban volt. Az Oszmán Birodalom eközben 1922-ig tartott, amikor is a Török Köztársaság váltotta fel.
És ez még nem minden…
- Az Oxfordi Egyetem régebb óta létezik, mint az aztékok. Sokkal régebb óta. Oxford a legrégebbi egyetem az angol nyelvű világban. Az aztékok 1325-ben alapították Tenochtitlán városát, amely birodalmuk központjává vált. Oxfordban már 1096-ban is tanítottak. Az „ősi aztékok” talán már nem is tűnnek olyan ősinek.
- A Harvard Egyetem már azelőtt is létezett, hogy Sir Isaac Newton kiadta volna a mozgástörvényeit. A tekintélyes bostoni egyetem professzorai már azelőtt tudományt tanítottak, hogy a tudósok tudták volna, hogy minden cselekvésnek van egy egyenlő és ellentétes reakciója. Az egyetemet 1636-ban alapították, így az Egyesült Államok legrégebbi felsőoktatási intézménye. Newton eközben 1687-ben adta ki a Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica című művét, amely a mozgás törvényeit tartalmazza.
- Az Eiffel-tornyot ugyanabban az évben nyitották meg a nagyközönség előtt, amikor a Nintendót alapították. Az Eiffel-torony építése 1887 és 1889 között zajlott. Az utóbbi év márciusában a francia forradalom 100. évfordulójának tiszteletére rendezett ünnepség keretében nyitották meg az emlékművet a nagyközönség előtt. Az év, amikor Fusajiro Yamauchi megalapította a Nintendót (bár játékkártyákkal foglalkozó cégként) a japán Kiotóban: 1889.
Na, összezavarodtál már?
- Az Egyesült Államok legidősebb élő embere közelebb született az Alkotmány hatályba lépésének időpontjához, mint a mai naphoz. Delphine Gibson 114 éves és hat hónapos (2018. február 17-én), és jelenleg Pennsylvaniában él. 1903. augusztus 17-én született, 114 évvel és öt hónappal az Egyesült Államok alkotmányának 1789. március 4-i hatályba lépése után. 2018 januárjától Gibson már tovább él, mint az Alkotmány hatályba lépése és születési dátuma között eltelt idő.
- Amikor a gízai nagy piramisokat építették a gyapjas mamutok még éltek. A gyapjas mamutokat a dinoszauruszokkal egy kalap alá vehetjük, mint kihalt állatokat, amelyek régen léteztek. De az agyaras vastagbőrűek őse valójában az emberrel osztozott a Földön. A mamutok utolsó populációja az Oroszország partjainál, a Jeges-tengerben található Wrangel-szigeten élt, és csak i. e. 2000 körül haltak ki teljesen. A gízai Nagy Piramis építésére több száz évvel korábban, i. e. 2580 és 2560 között került sor.
- Amikor az első faxgépet feltalálták, az emberek még mindig az Oregon Trail-en jártak. Ma, amikor az emberek azzal viccelődnek, hogy a faxkészülék „régi technológia”, valószínűleg nincsenek teljesen tisztában azzal, hogy ez mennyire igaz. A 19. század közepén fedett szekerek indultak nyugatra, az első nagyobb szekérhadjárat 1843-ban indult útnak. Ugyanebben az évben egy Alexander Bain nevű skót feltaláló szabadalmat kapott egy általa kifejlesztett gépre, amelyet „elektromos nyomtató távírónak” neveztek el. Ez a gép volt a közvetlen elődje a faxgépeknek, amelyek a huszadik század végén mindenütt az irodaházak alapfelszereltségévé váltak.
És még mindig van tény, amire nem gondoltál eddig
- Kevésbé ismert tény, hogy a stegosauruszok távolabb voltak időben a tirannosaurus rextől, mint mi. Igen, a dinoszauruszok sokkal tovább éltek a Földön, mint gondoltuk. A tüskés hátú növényevő Stegosaurus 150 millió évvel ezelőtt, a késő jura időszakban élt a mai Észak-Amerika területén. Ő és a Tyrannosaurus Rex korántsem voltak kortársak. A Smithsonian szerint a kétlábú ragadozó csak mintegy 80 millió évvel később, a kréta korban, azaz körülbelül 67 millió évvel a mai kor előtt ütötte fel a fogas fejét. A kréta időszak az az időszak, amelyben a velociraptor és a triceratops is virágkorát élte. Úgy tűnik tehát, hogy a Jurassic Park, a főleg kréta kori dinókat bemutató film némiképp félrevezető.
- Valószínűleg ma is élnek bálnák, amelyek már a Moby-Dick megjelenése előtt is éltek. Az orrfejű bálnák több mint 200 évig is élhetnek, ami az egyik leghosszabb élettartam az emlősök között. A Moby-Dick 1851-ben jelent meg, 167 évvel ezelőtt. Néhány, a regény megjelenése előtt született bálnának valószínűleg még jó három évtizede van hátra.
+1 Tény: A Plútó felfedezésétől addig az időpontig, amikor a Plútó elvesztette bolygóstátuszát még egy Nap körüli pályát sem teljesített. Szegény, szegény Plútó. A lefokozott kis bolygót 1930-ban fedezték fel és nevezték el hivatalosan bolygónak. Státuszát 2006-ban, 76 évvel később, törpebolygóvá minősítették vissza. Mennyi idő alatt kerüli meg a Plútó teljesen a Napot? 248 földi év. Tehát a Plútó nemhogy nem teljesítette a Nap körüli pályát bolygósága alatt, de még jóval a következő évszázadban sem fogja azt befejezni. Egészen pontosan a 2178-as évig.
forrás: https://www.rd.com/list/facts-warp-perception-time/
Még egy hihetetlennek tűnő tény a világunkról: