A fun factek általában szórakoztatásra, maximum némi edukálásra szolgálnak, de ezúttal itt van neked 50 olyan tény, amitől műveltebbnek is tűnhetsz!
Ültél már az asztal körül a barátaiddal vagy a családoddal, egy tökéletes ebéd vagy vacsora mellett, és hallgattad – tehetetlenül -, ahogy a beszélgetés lassan a „kultúra” a „művészet” vagy a „világ” témájára terelődik?
Ne ess pánikba – helyette fegyverkezz fel néhány hihetetlen tényfoszlánnyal a világról, amelyektől alaposan kulturáltnak tűnsz majd. Olyan tényekkel, amiktől mindenkinek leesik majd az álla.
1. kategória: Természeti-tény
A Föld legmélyebb helye a Marianna-árok a Csendes-óceánban, ami 11 034 méter mély. Ez majdnem hét mérföld!
Ismert, de fontos tény, hogy a világ leghosszabb folyója a Nílus, amely 6853 km hosszú. Vízkészletén 11 különböző ország osztozik.
A homárok ugyan nem „biológiailag halhatatlanok”, de termelnek egy enzimet, amely javítja a sejtjeiket, és segíti a DNS-üket korlátlanul replikálódni.
A világ legmélyebb édesvízi tava a Bajkál-tó, amely Szibériában található és 1620 méter mély. Woah!
Az ananásznak két évbe telik, mire megnő.
Az afrikai akácfák kommunikálnak egymással. Gázokat bocsátanak ki, hogy figyelmeztessék a többi fát, hogy termeljenek olyan toxint, amely megvédi őket az éhes állatoktól.
Az armadillók golyóállóak. (Ez NEM felhívás arra, hogy teszteljük a tényt.)
A Niagara-vízesés sosem fagy be.
A gízai Nagy Piramist alkotó mészkő/gránit tömbök mindegyike 2,5 tonnát nyom. És 2,3 millió darab van belőlük. Igen, jól olvastad.
Körülbelül 18 hónapig tartana végigsétálni a Kínai Nagy Falon. (Több mint 5000 mérföld hosszú).
2. kategória: Történelem
Ez valószínűleg olyan tény, amire még sosem gondoltál, de a legtöbb színt tartalmazó nemzeti zászló Belize (1981), 12 színnel.
Az első kézi mobiltelefonos hívás 1973. április 3-án, New Yorkban történt.
Buzz Aldrin (a második ember, aki a Holdra lépett, 1969-ben) a jelek szerint bepisilt, miközben a felszínen sétált.
Az ókori Egyiptomban a „macska” szót valójában „mew”-nek vagy „meow”-nak ejtették.
Az amerikai forradalom (1765-1783) megelőzte a francia forradalmat (1789-1799).
Az angol-zanzibári háború (1896) volt a valaha volt legrövidebb háború – mindössze 38 percig tartott!
A nyomdát, amely forradalmasította az információ megosztását, Gutenberg találta fel 1440 körül.
A történelem legnagyobb összefüggő szárazföldi birodalma a Mongol Birodalom (13. és 14. század között
3. kategória: Művészet és kultúra
2019-ben tudósok felfedezték a világ legrégebbi ismert műalkotását egy indonéziai, Sulawesi szigetén. A művet 44 ezer évvel ezelőtt készítették.
A „szendvics” elnevezés egy 18. századi arisztokratától, Sandwich 4. grófjától származik.
Másodpercenként 9310 tweetet küldenek ki.
Leonardo da Vinci „Salvator Mundi” című festménye a világ legdrágább festménye, értéke 450,3 millió dollár.
Az UNWTO 2018-as adatai szerint a világ leglátogatottabb országa Franciaország, 90 millió látogatóval. Hogy ki áll a második helyen? Spanyolország.
A világ valutájának 92%-a digitális.
A „Bosszúállók: Endgame” minden idők legtöbb bevételt hozó filmje, több mint 2,7 milliárd dolláros bevétellel!
A világ leggazdagabb vállalata 2020-ban a Saudi Aramco volt.
Az indiai Gudzsarátban található Egység-szobor a legmagasabb a világon, a maga 182 méteres magasságával. Megjegyzés: A Szabadság-szobor ehhez képest 93 méter magas!
Brazília büszkélkedhet a legnagyobb biológiai sokféleséggel a bolygó összes országa közül, több mint 50.000 növény- és fafaj él itt.
Egyiptomot a világ legrégebbi országaként tartják számon, az i. e. 3100-ra nyúlik vissza.
Tim Berners-Lee 1990-ben megalkotta az első webböngészőt (World Wide Web).
4. kategória: Emberek és országok
A tudósok szerint a könnyek elárulják, miért sír valaki. Ha az első csepp a jobb szeméből jön, az örömkönny. Ellenkező esetben a fájdalom miatt.
Az Egyesült Királyságban 2019-ben először fordult elő, hogy a megújuló energiaforrások több villamos energiát termeltek, mint a fosszilis tüzelőanyagok. Azt is tudtad, hogy Norvégia 0%-ban szénből nyer áramot? Németország pedig az elmúlt évtizedben fejenként 1 kW megújuló kapacitást telepített?
a) (Az éghajlatváltozás korunk legnagyobb globális problémája, de vannak dolgok, amelyekkel kapcsolatban pozitív érzéseket is megfogalmazhatunk!)
Minden idők leghosszabb ideig uralkodó uralkodója a franciaországi XIV. Lajos volt. Ő 72 évig és 110 napig uralkodott. Kimerítő.
Marie Curie volt az első ember, aki KETTŐ Nobel-díjat kapott – az egyiket fizikáért 1903-ban, a másikat kémia terén 1911-ben a radioaktivitással kapcsolatos munkájáért.
VIII. Henrik angol királynak „székelygondozóknak” nevezett szolgái voltak, akik megtörölték őt, miután meglátogatta a vécét. Undorító!
A férfi lakosság 0,5%-a származik Dzsingisz kántól. (A tudósok 2003-ban készítettek egy tanulmányt, amely kimutatta, hogy körülbelül 16 millió pasasnak van közös Y-kromoszómája a híres császárral).
Izland, a Feröer-szigetek és a Man-sziget mind azt állítják magukról, hogy a történelem legrégebbi parlamentjével rendelkeznek, és mindegyiket a 9-10. században alapították.
Oroszország a világ legerdősültebb országa, 815 millió hektárral.
Kína a világ legnépesebb országa, ahol mintegy 1,4 milliárd ember él.
A Nobel-békedíjjal kitüntetett legfiatalabb személy M
4. kategória: Emberek és országok
Az Egyesült Királyságban 2019-ben először fordult elő, hogy a megújuló energiaforrások több villamos energiát termeltek, mint a fosszilis tüzelőanyagok. És azt tudtad, hogy Norvégia 0%-ban szénből nyer áramot? Németország pedig az elmúlt évtizedben fejenként 1 kW megújuló kapacitást telepített?
Érdekes tény, hogy minden idők leghosszabb ideig uralkodó uralkodója a franciaországi XIV. Lajos volt. Ő 72 évig és 110 napig uralkodott. Kimerítő.
Marie Curie volt az első ember, aki KÉT Nobel-díjat kapott – az egyiket fizikáért 1903-ban, a másikat kémia terén 1911-ben a radioaktivitással kapcsolatos munkájáért.
VIII. Henrik angol királynak külön szolgái voltak, akik megtörölték őt, miután meglátogatta a vécét. Undorító!
A férfi lakosság 0,5%-a származik Dzsingisz kántól. (A tudósok 2003-ban készítettek egy tanulmányt, amely kimutatta, hogy körülbelül 16 millió férfinak van közös Y-kromoszómája a híres császárral).
Izland, a Feröer-szigetek és a Man-sziget mind azt állítják magukról, hogy a történelem legrégebbi parlamentjével rendelkeznek, és mindegyiket a 9-10. században alapították.
Oroszország a világ legerdősebb országa, 815 millió hektárral.
Kína a világ legnépesebb országa, ahol mintegy 1,4 milliárd ember él.
A Nobel-békedíjjal kitüntetett legfiatalabb személy Malala Yousafzai (2014-ben mindössze 17 éves volt), aki gyermekjogi aktivistaként a lányok oktatáshoz való jogáért küzdött.
5. kategória: „Nem hiszem el?”
Egyes McDonaldsokban elérhető rágóízű brokkoli.
A naplementék csak azért léteznek, mert a Föld légköre prizmaként működik a fény számára. Tudományos nyelven ezt „szórásnak” nevezik.
a) A légkörben lévő molekulák és részecskék (amelyek napnyugtakor nagyobb számban vannak jelen) szórják a rövid hullámhosszú ibolya és kék fényt a szemünk előtt, így láthatjuk a spektrum többi színét, például a sárgát és a narancsot.
A világ legtávolabbi helye az Atlanti-óceán déli részén található Tristan da Cunha-szigetek. A legközelebbi lakott helytől, Szent Ilona szigetétől 2434 km-re vannak. Képzeld el, hogy anya elküld vásárolni, de a helyi szupermarket zárva van. Ez egy hosszú út lesz.
Amikor egy Google lekérdezést végzel, 1000 számítógépet használnak fel, hogy 0,2 másodperc alatt megtalálják a választ.
Hihetetlen tény, de világon közel 5 milliárd internetfelhasználó van.
A világ népességének átlagéletkora 2019-ben 30 év körül van.
Valójában elegendő élelmiszert termelünk ahhoz, hogy a bolygón mindenkit ellássunk; a probléma az elosztással van.
2010-ben a Google megpróbálta kideríteni, hogy hány könyv van a világon. Úgy számolták, hogy körülbelül 130 000 000 van belőlük. (Ezt nevezzük félténynek)
Egy tigris üvöltése akár két mérföldről is hallható.
A Föld 147,2 millió kilométerre van a Naptól, és körülbelül 4,5 milliárd éves. Ez komoly örökség.
A baglyoknak nincs szemgolyójuk.
Tessék, ez már 50! Köszönjük, hogy elolvastátok. Remélhetőleg most már fel tudjátok vértezni magatok néhány „tényfoszlánnyal”, hogy feldobjátok a következő beszélgetést a „kultúráról” és a „világról”. Sok szerencsét!
forrás: https://www.ef.com/wwen/blog/language/unbelievable-facts-make-you-seem-cultured/
Ha rákaptál a játék ízére: