“Azok vagyunk, amit újra és újra teszünk. A kiválóság tehát nem cselekedet, hanem szokás.” – Arisztotelész
A szokás hatalma
A szokásokat nem szabad alábecsülni. Ha valamit gyakran csinálunk, az a részünkké válik. Ha jó szokásaink vannak, az csodálatos. Ez valószínűleg nagyszerű eredményekhez is vezet. Néhány szokás azonban visszatarthat minket, és megakadályozhatja, hogy elérjük a bennünk rejlő teljes potenciált. Íme néhány szokás, amely nem annyira nyilvánvaló, de nagyon negatív hatással lehet az érzelmi jólétünkre és a szakmai fejlődésünkre.
Irreális határidők kitűzése
Egy hónap alatt megtanulsz egy új nyelvet? Vagy egy nap alatt befejezel egy kéthetes tanfolyamot? Valószínűleg nem. Az egyik gyakori rossz szokás azonban az, hogy irreális idővonalat képzelve és tervezve kudarcra ítéled magad. Gyakran elkövetett hiba, hogy azt feltételezzük, hogy valami X időbe telik Y körülmények között, ha Y körülmények között teljesen koncentráltan, a legjobb tudásunk szerint dolgozunk. De ritkán sikerül megteremtenünk a legjobb feltételeket. Az élet közbeszól. Más feladataink vannak. Elfáradunk és frusztráltak leszünk.
Egy irreális határidő miatt kudarot élhetünk meg, mert nem értünk el egy célt, pedig azt a célt gyakran nagyon nehéz elérni. Ahelyett, hogy olyan eredményt terveznénk, amelyet csak a legjobb feltételek mellett érhetünk el, inkább egy reálisabb ütemtervet kellene terveznünk. Ez motiváltan tart, és segít elkerülni, hogy cserben hagyjunk másokat. Néhány plusz nap, óra vagy hét, a céltól függően, óriási különbséget jelenthet a minőségben.
Túl gyorsan haladunk
Gyorsnak lenni nem mindig egyenlő a jóval. A gyorsaság néha hátrányos lehet, és nem csak a munka minősége szempontjából. Gyakran atéren is árthat, hogy mennyire élvezed a munkát, vagy mit tanulhatsz belőle. A gyorsaság azt jelentheti, hogy nem kényelmes tempóban dolgozol, és nem állsz meg, hogy élvezd, ami éppen történik.
Ha megtanulsz lassítani, az segíthet abban, hogy jobban belefeledkezz a jelenbe, és arra koncentrálj, amit éppen csinálsz. Ez a teljesítményedet is javítani fogja, hiszen a gyorsaság gyakran azt okozhatja, hogy több hibát követünk el.
Önmagadat hibáztatod, amiért nem haladsz előre
Úgy érzed, ha keményen bánsz magaddal, amiért nem haladsz előre, annak motiválnia kellene téged, hogy jobban teljesíts. De ez ritkán történik meg. Ehelyett demotivál minket, és rosszul érezzük magunkat tőle. Ne hibáztasd magad, amiért nem haladsz eleget. Ehelyett próbáljd meg ünnepelni az eredményeidet, és gyakorolj hálát.
Koncentrálj arra, amit elértél, és próbáld meg a saját múltadhoz hasonlítani a fejlődésedet, ne pedig másokéhoz. Térképezd fel a jövőbeli fejlődés irányát, de ne arra összpontosíts, hogy mennyire nem sikerült. Ünnepeld azt, amit elértél. Lehet, hogy elsőre furcsa érzés lesz, de ez biztosan jobban motivál, mint a másik alternatíva.
Rosszul érzed magad a jelenlegi helyzeted miatt
Vannak időszakok, amikor mindannyian rosszul érezzük magunkat amiatt, ahol tartunk az életben. De néha ez rossz szokássá válhat, idővel azt vesszük észre, hogy már soha nem érezzük jól magunkat a bőrünkben. Aggódunk, hogy nem vagyunk elegek, vagy nem teszünk eleget. Lehet, hogy rosszul érzed magad, és ez boldogtalanná vagy kevésbé motiválttá tesz arra, hogy megpróbálj jobb teljesítményt nyújtani.
Ehelyett a hála tökéletes ellenszer. Gondolj bele mindazokba a dolgokba, amelyeket értékelni tudsz az életedben. A hálát szokássá teheti, hogy felváltja a negatív érzelmeket, és hamarosan meglátod a pozitívumokat az életében, ami arra ösztönöz, hogy jobban teljesíts és többre törekedj.
Azt teszed, amit mások szerint tenned kellene
A körülöttünk lévő emberek megbízható tanácsokkal szolgálhatnak, és ezt fontos figyelembe venni. De ez nem mindig van így. Másoknak is lehet saját véleményük, ami tévútra vezethet minket. Megszokhatod, hogy azt követed, amit mások elvárnak tőled, és akkor is ezt teszed, ha ez a dolog nem igazán működik a te életedben.
Ehelyett próbálj meg arra összpontosítani, amit te akarsz és amire szükséged van. Gondold végig, hogy az elképzeléseid összhangban vannak-e azzal, amit mások akarnak. Nem baj, ha lemondasz arról, amit sosem akartál, és hagyod, hogy mások csalódjanak. Ez a te életed.
Bünteted magad apró dolgok miatt
Önmagad büntetése általában véve rossz szokás, és különösen alattomos, ha ezt apró dolgok miatt teszed. Sok kárt okozhatsz anélkül, hogy sok mindent elérnél. Gondold át, hogy van-e ilyen szokásod, és kérdezd meg, hogy a múltban jó szolgálatot tett-e neked. Ehelyett próbálj meg kedves lenni magadhoz. Képzeld el, hogy egy kedves barátoddal beszélgetsz, mondanád-e neki azokat a dolgokat, amiket magadnak is mondanál, még akkor is, ha valamit elrontottál? A kedvesség jobban működik másokkal szemben. És magaddal szemben is jobb eredményekhez vezet.
forrás: https://www.makemebetter.net/the-habits-that-are-holding-you-back/
Az állandó aggódás helyett talán itt az ideje kipróbálnod ezt: