A tavaszi virágzások kezdetétől csak tippelni tudunk, hogy kezdődő orrfolyásunk allergia vagy múló nátha-e. Ti felismeritek a különbségeket?
Tudtad, hogy a torokfájás vagy orrfolyás lehet más is, mint a nátha? Ha közelebbről megvizsgálod ezeket és más tüneteket, az segíthet eldönteni, hogy megfázás vagy allergia bújik-e meg a háttérben.
Az allergia egész évben előfordul
Ha allergiás vagy a pollenekre, akkor a hidegebb téli hónapokban a tavaszi és nyári allergiás tünetek javulását érezheted. Ha azonban beltéri allergénekre vagy érzékeny, például a penészre, a háziállatok szőrére vagy a poratkafélékre, allergiás tüneteid télen, amikor több időt töltesz beltérben, felerősödhetnek, mivel a fűtés kiszárítja a levegőt, illetve az allergén részecskéket az egész lakásban keringeti.
Az allergia és a nátha közötti különbségek
A megfázást fertőző vírusok okozzák, amelyek tüsszentéssel, köhögéssel, kézfogással vagy fertőzött felületek érintésével terjednek. Az immunrendszered leküzdi a fertőzést, és a tünetek általában néhány hét múlva megszűnnek.
Az allergia a környezetében lévő elemre, például porra vagy pollenre adott immunreakció következménye. A megfázás és az allergia egyaránt okozhat orrdugulást, tüsszögést és köhögést, de az allergia nem fertőző, és nem szokott néhány hét alatt megszűnni.
De vegyük figyelembe a megfázás és az allergia közötti további különbségeket is:
- A testfájdalom nagyobb valószínűséggel jelentkezik megfázás esetén, mint az allergiánál.
- A nátha leggyakrabban a téli hónapokban fordul elő. Az allergia az év bármely szakában megjelenhet, előbbi tünetei a fertőzés után néhány nappal, utóbbi a kiváltó okokkal való érintkezés után azonnal jelentkezhet.
- A megfázás általában háromtól 14 napig tart. Az allergia napoktól hónapokig is elhúzódhat.
- A köhögés gyakran megfázás és néha allergia esetén is jelen van.
- Láz ritkán fordul elő nátha esetén, allergiánál pedig soha, a viszkető szemek azonban inkább ennek a jelenségnek a velejárói.
- A torokfájás gyakrabban fordul elő nátha, mint allergia esetén.
- A legfontosabb különbség, hogy a megfázás általában nem tart tovább 14 napnál.
Gyakori beltéri vagy téli allergének
Még a legtisztább otthon is lehet az apró, zavaró részekcskék melegágya. A fő bűnösök közé tartoznak a következők:
- Állati szőr
Annak ellenére, amit hallani lehet, a hipoallergénnek hirdetett kutya- vagy macskafajták még mindig allergiát okoznak, akár vedlik, akár nem. Az emberek nem az állatszőrre érzékenyek, hanem egy olyan elemre, amely bármely emlős nyálában, szőrében vagy elhalt bőrpikkelyeiben és vizeletében megtalálható.
- Csótányürülék
A csótányok gyakori kártevők, amelyek ürüléke környezeti problémákat okozhat.
- Poratka
Ezek a mikroszkopikus méretű kártevők meleg, nedves környezetben élnek, ahol a bőrpelyhek összegyűlnek, például ágyneműben, kárpitozott bútorokban és szőnyegeken.
- Beltéri por és penész
A penész megtelepedhet a párásítóban, ami így több kárt okozhat, mint hasznot.
Tippek az allergének csökkentésére az otthonodban
Van néhány javaslat, amely segíthet leküzdeni a kellemetlen jelenséget:
- Tömd be azokat a réseket, falrepedéseket és ablakokat, ahol a csótányok bejuthatnak. Tartsd az élelmiszereket zárható edényekben, használj fedeles szemeteseket, és használat után azonnal mosd el az edényeket. Takaríts a tűzhelyek, hűtőszekrények és kenyérpirítók alatt, ahol a morzsák összegyűlhetnek.
- Ha vannak háziállataid, tartsd őket távol a hálószobáktól és más olyan helyiségektől, ahol a legtöbb időt töltöd.
- Rendszeresen mosd a ruhákat, különösen, ha háziállatok vagy más allergének közelében tartózkodsz sokat.
- A párnákra és matracokra húzz cipzáras védőhuzatot, hogy távol tartsd a poratkákat.
- Távolítsd el a penészgombásodást például a fürdőszobában és a konyhában vízzel, mosószerrel, illetve szükség esetén 5%-os fehérítőszer-keverékkel.
- Javítsd meg a szivárgó tetőket vagy csöveket, ahol a nedvesség bejuthat. Használj páramentesítő készülékeket, ha szükséges, ügyelve arra, hogy a készülék rendszeresen ürítve és tisztítva legyen.
- Igyekezz alacsonyan – 40-50% körül – tartani a páratartalmat.
- Használj nagy hatékonyságú részecskeszűrős (HEPA) porszívót. Ezek a szűrők legalább 99,97%-os hatékonyságúak a 0,3 mikron méretű részecskék felfogásában.
- Porszívózd ki gyakran a szőnyegeket
- Hetente moss ki minden ágyneműt forró vízben.
Ha más nyavalya is gyötör minket: