7 lépés a problémák elől való menekülés megállításához

A problémák megoldásához gyakran konkrét és járható út vezet

Mi az első reakciód, ha problémák nehézségeivel kerülsz szembe? Lefagysz, megtorpansz, pánikba esel? Vagy szembe szállsz velük?

Út a problémák megoldásához

Ha olyan vagy, mint legtöbbünk, az első gondolatod az, hogy menekülj és mindenáron elkerüld. Bár a konfrontáció kerülése természetes reakció, nem mindig ez a legjobb válasz.

Valójában a problémákkal való foglalkozás önmagad erősebb változatává tesz, ezért ebben a cikkben 7 olyan lépést ajánlunk, amelyek segítségével nem kell tovább menekülnöd, és jobban szembe tudsz nézni a stresszes helyzetekkel. 

Íme a 7 lépés, amellyel egyszer s mindenkorra véget vethetsz az problémakerülés ördögi körének.

1. Állj meg és gondolkodj

Állj meg és gondolkodj ahelyett, hogy reagálnál, vagy egyenesen túlreagálnád a helyzetet. Más szóval, ne engedj az „üss vagy fuss” ösztönnek. Gondolkodj el azon, hogy mi történik. Miközben gondolkodsz, ezekre keresd a választ:

Mi az ok, amiért a jelenlegi helyzetbe kerültél?

Mik a tények (és nem a vélemények vagy megérzések) azzal kapcsolatban, ami történik?

Hogyan érzi ettől magad?

Miközben elmélkedsz, két dolog történik:

Lelassítod a gondolatmenetedet és csökkented a fizikai reakcióidat.

Ez lehetővé teszi, hogy tisztábban gondolkodj a helyzetről. Emellett segít csökkenteni a stresszt, ami csillapítja az „üss vagy fuss” reakciót. Ezután fizikailag és mentálisan felkészültebb leszel a probléma kezelésére.

2. Ismerd fel, hogy a menekülés rövid távú megoldás

A bajok elől való menekülés megoldásnak tűnhet, de a gond mindig utolér. Az elkerülés ráadásul még nagyobbá teheti az eredeti problémát.

Ha például nagy összegű adóssággal küzdesz, a behajtók figyelmen kívül hagyása nem fog megoldást nyújtani számodra. Valójában csak halasztod az elkerülhetetlent.  Ráadásul a kamatok és késedelmi díjak révén valószínűleg még nagyobb mínuszban leszel.

A problémák nem kell, hogy a boldogság végét jelentsék, tekintsünk rájuk feladatként

Ahhoz, hogy ne menekülj tovább a problémák elől, fel kell ismerned, hogy elkerülő viselkedést folytatsz. Ez olyan dolgok összessége, amelyeket azért teszel, hogy elbújhass a gondjaid elől, ilyen például:

  • Alkohol vagy drogok használata
  • Túlzásba vitt hobbik, például tévénézés, játék vagy a közösségi média használata
  • Túlzott alvás
  • Stresszevés

Amint ezekből a példákból láthatod, a kerülgetés több problémát hoz, mint megoldást, mert fizikailag, mentálisan és szociálisan is hatással van rád.

3. Fogadd el a negatívumot

Negatív érzések is lesznek. Ez az élet része. A fájdalom elkerülhetetlen része az életnek. De választhatsz, hogy fejlődsz-e a negatív tapasztalataidból, vagy hagyod, hogy visszavessen.

Ha felismered a negatív emóciókat, amikor épp megéled őket, és feldolgozod azt, akkor fejlődni fogsz, ennek eredményeképpen pedig önmagad jobb változatává válsz. 

Nemcsak hogy kezeltél és megszüntettél egy problémát, hanem jobb megküzdési készségeket is szereztél. Mi ez, ha nem progresszió?

4. Találj megoldást a problémák kibogozására

Mielőtt cselekedni tudnál, szükséged van egy tervre. Utána kell járnod, hogy valójában mit kell tenned a problémád megoldásához.

Ne próbáld újra feltalálni a kereket. Derítsd ki, mások hogyan nézek szembe ugyanezzel a helyzettel, és tanulj tőlük. Ezután készíts egy olyan cselekvési tervet, amely a tanultak alapján neked is működik.

Bontsd fel a tervet kisebb részekre.

Az egyik ok, amiért el akarsz menekülni, az az, hogy a problémád hatalmasnak tűnik. Azzal, hogy kisebb lépésekre bontod, eléred, hogy ne egy heggyel állj szemben, helyette inkább egy vakondtúrással küzdesz meg. Beszélj valakivel, aki már átélte azt, amin te is keresztülmész.

Emellett mindenképpen tűzz ki célokat magad elé. Jegyezz föl rövid és hosszú távúakat is, amelyek segítik a cselekvési terved megvalósítását.

Ezek a lépések legyenek a problémák megoldásainak szakaszai:

Konkrétak – Pontosan írd körül, mit és hogyan fogsz tenni.

Mérhetőek – Látható, kézzel fogható mérföldkövekre van szükség.

Elérhető – Legyél reális és őszinte önmagadhoz a céljaidat illetően.

Releváns- Legyen a probléma megoldása a célod.

Időhöz kötött – Válassz ki egy határidőt a teljesítésre.

A problémák addig merülnek fel újra és újra míg szembe nem nézünk velük

5. Kérj segítséget

Ha egyedül oldasz meg egy problémát, az csak a menekülés kísértését erősíti. Nem kell úgy érezned, hogy egyedül vagy a világgal szemben. Mások is rendelkezésedre állnak, ha tudod, hol keress támogatást.

Csábító, ha hallgatsz a problémáidról. A bűntudat vagy a szégyenérzet miatt nem akarsz majd segítségért folyamodni, de emlékezz rá, hogy a problémák egyetemesek. Mindenki küzd valamivel az életben. Nem vagy egyedül.

Ha úgy érzed, hogy nem bízhatsz meg egy hozzád közel álló személyben sem, az interneten vannak emberek, akik hajlandóak meghallgatni.

Támaszkodj a személyes szurkolótáborodra. Vedd körül magát pozitív visszajelzésekkel.

6. Távolítsd el a negatív hatásokat

A megoldás megvalósításához kontrollálnod kell, hogy kiket engedsz beleszólni az életedbe. Ahogy az imént említettük, szükséged lesz mások pozitív megerősítésére. 

Sajnos előfordulhat, hogy negatív hangok vesznek körül. Lehetnek olyan emberek az életedben, akik nem tesznek jót neked, talán rossz irányba terelnek. Ráadásul lehet, hogy valójában arra bátorítanak, hogy fuss.

Ahhoz, hogy folytatni tudd a harcot, el kell távolítanod ezeket a rossz behatásokat. Ha valaki olyan dolgokat mond, amelyek negatívan befolyásolnak téged, akkor az nem barátod.

7. Tartsd magad a tervhez

A küzdelem közepette talán kísértésbe eshetsz, hogy feladd. Ne tedd! Tarts ki a terv mellett, növeld az erőfeszítéseidet.

Ha csüggedt vagy, támaszkodj még inkább a támogatói hálózatodra, hagyd, hogy emlékeztessenek az általuk látott fejlődésre. Néha szükséged van arra, hogy más szemszögből lásd a helyzetedet. Töltsd meg az elmédet pozitív gondolatokkal:

  • Nézz vissza az elért fejlődésére
  • Lásd, milyen messzire jutottál már
  • Vizsgáld felül a céljaid
  • Ünnepeld az eddig elért sikereket
  • Szánj időt arra is, hogy megállj és újra összpontosíts. Ez nem menekülés. Hanem mentálisan felkészíted magad az erőfeszítések növelésére. 

Emlékeztesd magad, hogy miért dolgozol olyan keményen. Ez egy folyamat, és időbe telik. Legyél türelmes, és kövesd a tervet. Sok sikert!

forrás: https://www.happierhuman.com/running-away-problems/

Ha azt gondolnád a vágyott boldogság ingyen van: