Útmutató a mentális egészség kezeléséhez az ünnepek alatt

Az ünnepek nem csak a boldogságot hozzák magukkal

A legboldogabb időszak – már akinek. Bár az ünnepek a boldogsággal kötődnek össze, rengeteg ember van, akinek épp az ellenkezőjét jelentik…

Elvis egyszer arról énekelt, hogy karácsonykor szomorúnak érzi magát – és itt az ideje elfogadni: ez egy teljesen normális érzés.

Számos oka lehet annak, hogy az ünnepi időszakban a hangulatunk nem vidám és derűs. A zsúfolt naptár, a munkahelyi határidők, egy szerettünk elvesztése, a napsütés hiánya, vagy a fentiek együttes megléte is magyarázhatja a jelenséget

Az ünnepi stressz és a rossz hangulat kezelésének módjai 

Az Amerikai Pszichológiai Társaság szerint a megkérdezettek 38%-a mondta azt, hogy az ünnepi időszakban megnövekszik számára a stressz, ami fizikai betegségekhez, depresszióhoz, szorongáshoz és kábítószerrel való visszaéléshez vezethet. Az okok között szerepel az időhiány, az anyagi problémák és a családi összejövetelek is.

A National Alliance on Mental Illness megjegyezte, hogy a mentális betegséggel élő személyek 64%-a úgy érezte, hogy állapota az ünnepek idején romlik.

Vannak azonban módszerek, amelyekkel felkészülhetünk, és remélhetőleg el is kerelhetjük az ünnepek fokozott stresszének egy részét. Elsősorban fontos meglátnunk, hogy több kontrollunk van a dologban, mint gondolnánk.

Ugyanilyen fontos azonban annak felismerése is, hogy, ha ezeket az ötleteket a gyakorlatba átültetjük, de továbbra is túlterheltnek vagy depressziósnak érezzük magunkat, akkor professzionális segítségre lehet szükség.

Depresszióról van szó?

A szomorúság érzése normális, de sokak számára a depresszióval való küzdelem jele. Ismerd meg az állapot tüneteit és azt, hogyan lehet sikeresen kezelni.

6 jele annak, hogy az ünnepek körül nehézségekkel küzdhetsz

Tünetek és kezelésük

1. Hiányzik belőled az „ünnepi hangulat”

Vidámsággal körülvéve lesújtó lehet, ha az ember nem érzi ugyanazt a lelkesedést, mint mások. A társadalmi nyomás, miszerint boldognak kell lenni, megnehezítheti, hogy szólni merj, ha másképp érzed magad. 

Az ünnepek alatt is érezhetjük magunkat egyedül és kilátástalanul

Mit tehetsz ellene

Ismerd fel, hogy nem kell kényszerítened magad arra, hogy boldog légy, igenis validáld azokat az érzéseket, amelyek nem örömteliek; és ne feledd, hogy nem vagy egyedül, ha így érzel. Kerüld az érzések eltompítását vagy elkerülését alkohol, illetve más szerek használatával, amelyek súlyosbítják a problémát.Ha lehetséges, vedd körül magad olyan emberekkel, akik hasonlóan éreznek.

Elsa Ronningstam, a McLean Hospital pszichológusa szerint „Fontos megérteni, hogy az ünnepi szorongás kiváltó okai sokféle forrásból származnak. Az emlékek, a minden ünnepen előfordulónak tűnő stresszes minták vagy az esetleges új válságok gyakori kiváltó okok”.

Ronningstam hozzáteszi, hogy a stressz csökkentésében segíthet, ha felkészülünk azáltal, hogy megértjük, hogyan hatnak ránk a különböző kiváltó okok. Ha rájössz, miért válsz szorongóvá vagy szomorúvá az ünnepek környékén, az képessé tehet arra, hogy átvészeld ezt az időszakot.

2. Túlterhel a gyász és a veszteség

Ha gyásszal, veszteséggel, traumával vagy magánnyal küzdesz, könnyen előfordulhat, hogy a saját helyzetedet másokéhoz hasonlítod, ami fokozhatja a negatív érzéseket. Szánj időt arra, hogy megfigyeld önmagad és az érzéseid, és legyen reális elvárásod azzal kapcsolatban, hogy milyen lesz az ünnepi időszak.

Mit tehetsz ellene

Ha az ünnepi örömködés most nem tűnik hitelesnek, nem kell erőltetned. Inkább vedd fel a kapcsolatot egy támogató csoporttal, egy terapeutával, egy hitközösséggel vagy olyan barátokkal, akik megértik a helyzeted.

Amennyire csak lehetséges, tudasd szeretteiddel, hogyan támogathatnak, legyen szó akár arról, hogy segítenek a bevásárlásban, vagy elmennek veled egy rendszeres sétára. Gyakran előfordul, hogy az emberek segíteni szeretnének, de nem tudják, mit mondjanak, vagy hol kezdjék el.

3. Nyomás alatt érzed magad, hogy részt kell venned az eseményekben

Mindannyiunknak megvan a saját személyes története az ünnepekkel kapcsolatban. Arról álmodozunk, hogy milyennek kellene lenniük, ami veszélyes perspektíva lehet. Elkap bennünket az érzés, hogy mindent meg akarunk csinálni, pedig törekedhetnénk arra is, hogy reálisabb elvárásokat támasszunk magunkkal és másokkal szemben.

Mit tehetsz ellene

Fogadd el a korlátaidat, és légy türelmes másokkal is. Próbáld meg átlátni mások nézőpontját, és ismerd fel, hogy mindannyian legalább egy kicsit stresszesnek érezzük magunkat. Állítsd előtérbe a legfontosabb tevékenységeket, vagy időzítsd az összejöveteleket az ünnepek utánra: ha úgy érzed, hogy túlterhelnek a társadalmi kötelezettségek és az, hogy mások mit kérnek tőled, tanuld meg, hogyan mondj „nemet”.

A meghatározott módon történő ünneplésre vonatkozó elvárások régi traumákat vagy családi konfliktusokat hozhatnak felszínre; az öngondoskodás érdekében fontold meg, hogy felvázolod a szezonra vonatkozó terved a szeretteidnek, ezúttal alkalmazkodjanak ők hozzád. Dönthetsz úgy is, hogy egyáltalán nem ünnepelsz – ahelyett, hogy úgy töltenéd ezeket a napokat, ahogyan azt gondolod, hogy kellene, választhatsz olyan tevékenységet, amihez valóban kedved van – legyen az egy kedvenc étel elkészítése vagy egy Netflix-maraton.

Az ünnepek nehezített pályánmak szánítanak az érzelmileg terhelt embereknek

4. Stresszelsz az ajándékozás miatt

Mark Longsjo mentális szakember szerint nagyon gyakori, hogy belefeledkezünk az ünnepek fogyasztói vonatkozásába és a marketingjébe. Stresszesnek érezhetjük magunkat a költekezés miatt, vagy azért, mert megpróbáljuk megtalálni a megfelelő ajándékot. A másoknak való adakozás nem a pénzköltésről szól.

Mit tehetsz ellene

Gondold át, hogy mennyi pénzt tudsz kényelmesen elkölteni, és tartsd magad az összeghez. Ha nehézséget okoz mindenkinek ajándékot vásárolni, fontold meg a Titkos Mikulás lehetőségét és csökkentsd a megvásárolandó tárgyak számát. Azt is megteheted, hogy egyszerűen tudatod az emberekkel, hogy idén nem tudsz ajándékot adni.

5. A kínzó napfényhiány

Az északi féltekén az ünnepek egybeesnek a téli időszakra jellemző napfényhiánnyal. A kevesebb természetes fény a depresszió új vagy fokozott tüneteihez vezethet.

Mit tehetsz ellene

Tölts kint annyi időt, amennyit csak tudsz. A hangulat javítása és az alvás szabályozása érdekében a nap közepére időzítsd a szabadtéri mozgást, amikor a legfényesebb a nap. Ha teheted, egész nap ablak közelében dolgozz. Még az is segíthet, ha otthonodat meleg, világos fényekkel szereled fel.

6. Egyedül, vagy elszigeteltnek érzed magát

Bár igaz, hogy sokunknak vannak barátai és családtagjai, akikkel az ünnepi időszakban kapcsolatot tarthatunk, fennáll a veszélye annak is, hogy elszigetelődünk. Ha hajlamos vagy a depresszióra vagy a szorongásra, különösen nehéz lehet másokhoz fordulni.

Mit tehetsz ellene

Emlékeztesd magad azokra az emberekre, helyekre és dolgokra, amelyek boldoggá tesznek. Fontold meg például, hogy heti vagy kétheti rendszerességgel videochatelj a szeretteiddel.

Használd ki a kapcsolattartás egyéb módjait is, mondjuk küldj ki ünnepi képeslapokat, és kommunikálj a családoddal online platformokon.

Mikor forduljunk szakemberhez?

Beszélj mentálhigiénés szakemberrel vagy a háziorvosoddal, ha több mint két hete szorongsz vagy depressziósnak érzed magad, illetve, ha az ünnepek már régen elmúltak, és még mindig nem javult a helyzet.

forrás: https://www.mcleanhospital.org/essential/mcleans-guide-managing-mental-health-around-holidays

Ne aggódj, van kiút a sötétségből: