Nekünk itt Magyarországon evidens az advent ünnepe, de a világ számos helyén máshogy és máskor ünneplik. Olvass tovább, hogy megtudd, hogyan.
Koszorúk, gyertyák és naptárak. Ezek az advent biztos jelei a világ számos keresztény csoportja számára. De mi is pontosan az advent? A kifejezés a latin adventus szóból származik, ami érkezést vagy látogatást jelent, és a karácsony előtti négy hétvégén tartják.
Spirituálisan Jézus mintegy 2000 évvel ezelőtti földi születésének ünneplését jelenti, de egyben felkészülés és várakozás is Krisztus második eljövetelére.
Az advent 2024-ben december 8-án, vasárnap kezdődik. Minden vasárnapnak más lelki témája van, és gyakran egy-egy adventi gyertya ünnepélyes meggyújtásával jár. Mint minden vallás számos aspektusa, az adventi szokások és gyakorlatok is helyenként eltérőek.
Íme néhány ünnepi hagyomány a világ különböző országaiból.
Ausztria
Ausztriában született az egyik legkedveltebb karácsonyi ének, a Csendes éj. A himnusz neve németül Stille Nacht, ami 1818 karácsonyán íródott. A himnusz mai angol nyelvű változata némileg eltér az eredetitől, de aki Ausztriába látogat, és véletlenül elcsíp egy előadást, azonnal felismeri a megnyugtató dallamot. A festői Salzburgban hagyományosan számos alkalommal adják elő a kultikus dalt.
Kína
Kína talán nem jut azonnal eszünkbe, ha az adventre gondolunk, de az 1,41 milliárdos lakosság nagyjából 5,1%-a keresztény a CIA World Factbook szerint. Ez majdnem 72 millió embert jelent.
A kínai keresztények advent idején színes papírlámpásokkal világítják meg otthonaikat, és előfordulhat, hogy piros papírpagodákat vágnak ki majd helyeznek el az ablakokban. Sok olyan hagyományt követnek, amelyet a nyugati misszionáriusok hoztak magukkal. Egy újonnan kialakuló karácsonyi hagyomány az almaajándékozás, amelyet néha színes papírba csomagolva árulnak a boltokban.
Horvátország
A Balkán-félszigeti ország lakosságának mintegy 86%-a római katolikus, és az advent nagy szerepet játszik az itteni vallási életben. Néhány horvát számára a karácsonyi előkészületek már advent előtt, november 25-én, Sveta Kata (Szent Katalin napja) napján elkezdődnek.
A Prva adventska nedjelja (vagy adventi vasárnap) a karácsony előtti negyedik vasárnap, amikor az adventi koszorú négy gyertyája közül az elsőt meggyújtják. A főváros, Zágráb lakói hagyományosan szívesen járnak a szabadtéri fából készült kézműves ajándéktárgyakat, sült gesztenyét és forralt bort áruló standokhoz. Szenteste a horvátok „bakalart” (szárított tőkehalfélét) esznek.
Németország
Németország-szerte a családok adventi koszorút állítanak négy gyertyával, egyet-egyet advent minden hétre. A Stollen, amely a gyümölcskenyérhez hasonlít, Németországban az egyik legrégebbi karácsonyi sütemény, amit hagyományszerűen fogyasztanak. Az adventi naptárak pedig csokoládéból készült finomságokat rejthetnek a német gyerekek számára a kis ajtók mögött.
Mexikó
Az advent Mexikóban a Las Posadas (spanyolul: „A fogadó”) néven ismert vallási szertartásokat hozza magával.) Ezt a kilencnapos ünnepséget, amely Mária és József útját jelzi, december 16. és 24. között tartják.
Mexikó városaiban és falvaiban minden este egy angyalnak öltözött gyermek vezeti az általában gyerekekből álló körmenetet. Kiválasztott otthonokba mennek, ahová nem mennek ugyan be, de gyakran kapnak frissítőt.
Ezt a szokást az Egyesült Államok egyes részein is követik.
Lengyelország
A mélyen katolikus Lengyelország számára az advent az imát, a böjtöt és a karácsonyra való lelki felkészülést jelenti. Az emberek a hosszú, sötét estéken bent maradnak, hogy díszeket készítsenek a karácsonyfára és kézzel készített ajándékokat, karácsonyi süteményeket süssenek, valamint más finomságokat készítsenek a közelgő ünnepekre.
A lengyelek hagyományosan részt vesznek a kora reggeli misén, amelyet roraty-nak neveznek. Még sötét van, amikor elkezdődik. A résztvevők a mise alatt gyertyákat gyújtanak, amelyek a közelgő napfényt és az üdvösséget jelképezik.
Az emberek szabadtéri standokat is felállítanak a falusi és városi tereken, amelyeket karácsonyi témákkal díszítenek fel, ahol cukorkát, apró ajándékokat és kártyákat osztogatnak.
Egyesült Királyság
Míg az Egyesült Királyságban számos adventi és karácsonyi hagyomány évszázados múltra tekint vissza, a Christingles viszonylag új szokás. Az 1740-es évek Németországában a morváknál kezdődött, de az Egyesült Királyságban csak az 1960-as évek végén kezdték el ünnepelni.
A szó egyszerre jelenthet szimbolikus tárgyat és szertartást is. A Christingles-t narancsból készítjük, amelyet gyertyával, piros szalaggal és édességgel díszítünk.
A Christingles istentisztelet magában foglalhat imát, felolvasást és éneklést. Ez egyben adománygyűjtésként is szolgál a gyermekjótékonysági szervezetek számára. Tartható az advent kezdetén egészen a gyertyaszentelésig, de a szenteste a legnépszerűbb alkalom az istentisztelet megtartására.
Böjt
A keleti ortodox egyházak a karácsonyt megelőzően a Születés böjtjével ünneplik a karácsonyt. Ez november 15-től december 24-ig tart a felülvizsgált Julián-naptár szerint, amely követi a Gergely-naptárt, amit jelenleg a világ nagy része használ.
Azon ortodox egyházak esetében, amelyek még mindig a hagyományos, ősi Julián-naptárt követik, ezek az időpontok november 28-tól január 6-ig tartanak.
forrás: https://edition.cnn.com/travel/article/advent-traditions-world/index.html
Ha más érdekességet is meg szeretnél tudni a világról: