5 dolog, amit a felső légúti megbetegedések szezonjában tudnod kell
Újra eljött az évnek az az időszaka – a hűvösebb időjárás, hulló levelek és a felső légúti fertőzések ideje. Mit érdemes tudnunk ilyenkor?
A légúti megbetegedések gyakoriak ősszel és télen, így a következő hónapokban valószínűleg megnőnek az influenza, a torokgyík, a COVID-19 és a légúti vagy RSV szezonális esetei.
Íme 5 dolog, amit segít, hogy eligazodj a beteges szezonban
1. A legtöbb ember számára a légúti megbetegedések otthon is kezelhetők
Ha légúti tüneteid vannak, de nem tartozol a magas kockázatúak közé, valószínűleg nem kell kivizsgáltatnod magad vagy időpontot kérned az orvostól. A sok pihenés, a folyadékfogyasztás és a vény nélkül kapható gyógyszerek használata segíthet a közérzet javulásában és a gyógyulásban.
A legtöbb ember esetében az influenza vagy más fertőzésekre való tesztelés nem változtatja meg a kezelési tervet
A fertőzések, például az influenza és a streptococcus okozta verziók klinikai vizsgálata csak a magas kockázatú vagy bizonyos kritériumoknak megfelelő betegek számára ajánlott.
A fokozott kockázatnak kitett személyek közé tartoznak az alábbiak:
- Akik immunhiányosak
- Akik 65 évesek vagy annál idősebbek
- Akik terhesek
- Egyéb komplikációkkal küszködnek
Nem minden felső légúti megbetegedés Covid
Természetes, hogy a világjárvány után mindannyian meg vagyunk rémülve, mert a legkisebb felbukkanó tünetről is a legrosszabbra gondolunk, és a fejünkbe tolulnak a szörnyű hírek és kockázatok, amikről hallottunk a covid kapcsán. De számos más betegség is – a szimpla náthától az influenzán át olyan betegségekig, amelyeknek civilként a nevét sem tudjuk – okozhatja ezeket a tüneteket. Ez egyszerre megnyugtató és aggasztó is lehet, hiszen a covid messze nem a legveszélyesebb az efféle betegségekből, ugyanakkor legtöbbször könnyen, gyorsan és szövődmény nélkül gyógyuló problémákról van szó.
Végezz otthoni antigénvizsgálatot a COVID-19 kimutatására
Ha COVID-19 tüneteket észlelsz, vagy ki voltál téve ilyen fertőzésnek, az otthoni antigénteszt a leggyorsabb, legkényelmesebb és legolcsóbb módja a vizsgálat elvégzésének.
A PCR-tesztekkel ellentétben az antigéntesztek széles körben elérhetőek a kereskedelmi gyógyszertárakban és más üzletekben. Ezekhez nem szükséges orvosi időpontot kérni. Gyors eredményt adnak, és többnyire megbízhatóak. Az otthoni COVID-19 teszt eredményeit csak akkor kell jelentened a háziorvosnak, ha kezelésben szeretnél részesülni.
Ha a COVID teszt pozitív, akkor sem mindig van szükséged szájon át szedhető vírusellenes kezelésre
Hacsak nem vagy a szövődmények magas kockázatának kitéve, valószínűleg nem lesz előnyös az ilyenfajta vírusellenes kezelés. Ha alacsony a kockázat, ez a gyógyszer nem rövidíti le a tünetek jelentkezésének idejét, és nem csökkenti a kórházi kezelés kockázatát sem. A Paxlovid szedésétől az alacsony kockázatú betegek valójában rosszabbul érezhetik magukat. A kutatók azt sem tudják, hogy a Paxlovid csökkenti-e a hosszú COVID kockázatát.
A megelőzés a legjobb védelem
Az egyszerű megelőzési irányelvek betartása nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy te és családod megvédjétek magatokat a felső légúti megbetegedésektől. Győződj meg róla, hogy rendszeresen kezet mosol, kerülöd a hosszabb ideig tartó érintkezést beteg emberekkel, és betartod az aktuális orvosi javaslatokat. Emellett vitaminok szedése, magas folyadékfogyasztás és kellő pihenis is szükséges lehet ahhoz, hogy felkészült legyél ebben az időszakban.
Ez is a segítségedre lehet, de ha a legúti betegségen nem is javít, a közérzeteden mindenképp: