Amikor egy másik országba való utazás előtt állsz, valószínűleg sok részletet megtervezned. Az egyik az orvossal való konzultáció lehet.
alapvető feladat – attól függően, hogy hová vezetnek ezek az utazások – az lehet, hogy időpontot kérj egy szakorvoshoz, aki felméri a vakációval kapcsolatos kockázatokat, és tájékoztatást nyújt az egészséged és biztonságod biztosítása érdekében, miközben minimalizálja az út során felmerülő egészségügyi vészhelyzetek lehetőségét.
Konzultáció utazás előtt
A szakorvossal folytatott konzultáció magában foglalja az utazással kapcsolatos betegségek, a fertőző és nem fertőző kórok kockázati tényezőinek, a szükséges védőoltásoknak, az egészségügyi előírásoknak és a gyógyszer-rezisztens organizmusoknak a megvitatását, amelyekkel találkozhatsz a kalandod során.
Rendkívül fontos, hogy az utazás előtti konzultációt legalább két héttel, de lehetőleg négy-nyolc héttel az indulás előttre ütemezd be, hogy biztosítsd a szükséges védőoltások teljes körű védelmét.
Az alábbi információkat feltétlenül add meg az orvosnak:
- Az összes desztinációt, ahová ellátogatsz
- Bármilyen közlekedési, szállás vagy egyéb dologgal kapcsolatos szokatlan körülményt
- Az utazás időpontját és időtartamát
Az utazási orvosszakértő a konzultáció előtt átnézi az útitervet, hogy országonként meghatározza az egészségügyi kockázatokat, például az egzotikus fertőző kórokozókat, a hegyi betegség vagy a hőguta lehetőségét, valamint a megfelelő védőoltásokat és a malária megelőzésére szolgáló gyógyszerek esetleges szükségességét.
Az útiterv alapján az orvosszakértő a következőket teheti:
- Elmagyarázza a szúnyogok által terjesztett betegségek okozta fertőzés kockázatát és a védekezés lépéseit. Ez magában foglalja a malária megelőzésére szolgáló gyógyszerek áttekintését, amely potenciálisan életveszélyes betegség.
- Biztosítja, hogy megkapd a védőoltással megelőzhető betegségek, például a hepatitis A vagy a tífusz elleni védelmet, és ellenőrzi, hogy az egyéb rutinszerű védőoltások aktuálisak-e.
- Értékeli az általános egészségi állapotod az utazáshoz, és tanácsot ad, hogyan kezeld a már meglévő betegségeid.
- Tippeket ad az időeltolódás, az utazási betegség, a hegyi betegség kellemetlenségeinek valamint a vérrögök kialakulásának megelőzésére.
- Elmondja, hogyan lehet megelőzni és kezelni az utazás során felmerülő hasmenést, az ilyenkor felmerülő leggyakoribb betegséget.
- A sárgaláz elleni védőoltás és nemzetközi oltási bizonyítvány, más néven sárga kártya kiállítása is az ő feladata, ha olyan országba mész, ahol ez ajánlott vagy kötelező.
- Az élelmiszerekkel és vízzel kapcsolatos óvintézkedések is áttekinti veled. A szennyezett élelmiszer és víz komoly kockázatot jelenthet az utazók számára.
Feltétlenül tedd fel a szakembernek a személyes egészségi állapotoddal kapcsolatos kérdéseket, és vesd fel az aggályaid.
Mi a teendő, ha megbetegedtél az utazás során?
Hazatérésed után az orvosszakértő átfogó utóvizsgálatot is végezhet az esetlegesen összeszedett betegségek miatt, beleértve a parazitás fertőzéseket és más, ritka trópusi nyavalyákat is.
Az utazás okától függetlenül – nyaralás, üzleti út, külföldi tanulmányok, barátok vagy rokonok meglátogatása, netán gyógyturizmus – mindig készülj fel, és tegyél lépéseket egészséged és biztonságod biztosítására.
Az utazási biztonságból sohasem elég: