Az eldugult tejcsatornák valamint a mellgyulladás számos szoptató anya napjait árnyékolják be, íme néhány tipp, ami segíthet.
A korai elválasztás leggyakrabban említett oka a mellfájdalom. Minél hosszabb ideig tapasztal valaki efféle kellemetlenséget, annál valószínűbb, hogy hamarabb elválasztja a babát, mint ahogyan azt tervezi. A mellfájdalom esetén történő azonnali kezelés kulcsfontosságú a szoptatási kapcsolat megőrzéséhez, valamint ahhoz, hogy az anya és gyermeke folytathassa a szoptatást.
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia azt ajánlja, hogy a csecsemőket kizárólag anyatejjel táplálják az élet első hat hónapjában. A csoport azt is ajánlja, hogy a szoptatást a szilárd ételek bevezetésekor is folytassák, egészen a gyermek első életévéig, illetve azon túl, vagy ameddig az anya és a gyermek kívánja.
A tejcsatornák eltömődése és a mellgyulladás gyakori állapotok, amelyek a szoptatást megkezdő nők közül akár minden ötödiket is érinthetnek. Mindkét állapot fájdalmat és kellemetlenséget okoz a mellben, ami befolyásolhatja a hosszú távú anyatejes táplálási célokat. Az eltömődött tejcsatorna elzárja a tej áramlását a mell egy részében, akár a mellbimbónál, akár a csatornarendszerben hátrébb. A masztitisz az emlő gyulladása és fertőzése. Ezek az állapotok leggyakrabban a szülés utáni első hat-nyolc hétben fordulnak elő, de a szoptatás során bármikor előfordulhatnak.
Az eldugult tejcsatornák és a masztitisz a kockázati tényezői
A stressz, a fáradtság, a vérszegénység és a legyengült immunrendszer a probléma kockázati tényezői.
Továbbá még:
- A mell nem megfelelő kiürülése
Ezt okozhatja a rossz mellrerakás vagy a mellbimbó fájdalma, eseteleg olyan baba, akinek a nyelve le van tapadva vagy nem koordinált a szopás és nyelés során. - Korlátozott idő az etetés alatt
Ez akkor fordulhat elő, ha az etetést elsietik, vagy ha az illető több csecsemőt szoptat. - Kihagyott etetések
A csatornák eltömődése akkor lehetséges, ha a mell kiürítések között hosszabb idő telik el, amikor a baba hosszabb ideig aludni kezd, ha hirtelen elválasztás történik, vagy ha túlságosan gyakran használnak cumit. - Nyomás a mellen
Ilyen lehet az ujjak által a táplálás során kifejtett nyomás, a mell körüli vagy a mellre helyezett szűk ruházat, a merevítős melltartók, vagy a táska, pelenkázótáska, illetve autósülés vagy a hordozóeszköz által kifejtett nyomás.
A mellgyulladást a fenti kockázati tényezők bármelyike okozhatja, ráadásul a fájó, repedezett vagy vérző mellbimbó is, amely a fertőzés behatolási pontjaként szolgálhat, és esetleg hosszabb kórházi tartózkodáshoz vezethet. Akiknek a kórtörténetében már volt ilyen probléma, azoknál szintén fokozott a kockázata a jövőbeli fertőzésnek.
Tünetek
Az eltömődött csatornák és a mellgyulladás kellemetlen lehet a szoptató anyák számára. Az eltömődött tejcsatorna tünetei fokozatosan alakulnak ki, és tünetei lehetnek a fájdalom, a kemény csomó, meleg és fájdalmas folt a mellen, esetleg ék alakú duzzadt terület. A mellgyulladás tünetei gyorsan jelentkeznek, és olyan influenzaszerű tünetekkel járnak, mint a láz, hidegrázás és fáradtság. A fájdalom jellemzően intenzívebb, mint a másiknál, és az illető vörös csíkozást is észlelhet a mellein.
Megelőzése
- Szoptass különböző pozíciókban, hogy a mell alaposabban kiürüljön.
- Állíts fel gyakori etetési ütemtervet, és ürítsd ki teljesen mindkét mellet. Egy újszülött esetében ez 24 óra alatt nyolc-tizenkét etetés is lehet.
- Minden etetéskor ügyelj a helyes mellretételre.
- Használj jó minőségű tiszta lanolint vagy lanolin kenőcsöt a fájó, repedezett esetleg vérző mellbimbóra.
- Viselj jól illeszkedő szoptatós melltartót, és kerüld a merevítősek illetve minden olyan szoros ruhaneműt, ami nyomást gyakorolhat a mellre.
Az is hasznos lehet, ha felkeresünk egy szoptatási tanácsadót, aki további tippeket és tanácsokat adhat a témában.
A gyakran eldugult tejcsatornákkal szenvedők javulást tapasztalhatnak a lecitin nevű étrend-kiegészítő szedésével, amely csökkentheti a tej „ragacsosságát” és így megakadályozhatja a csatornák eltömődését. Ezenkívül új kutatások szerint a probiotikumok szedése megelőzhet, csökkentheti a mellgyulladás előfordulását, és biztonságos a szoptatás alatt. Olyan probiotikumot keress, amely Lactobacillus fermentumot és Lactobacillus salivariust tartalmaz.
Kezelés
- Kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás.
- Az emlő teljes kiürítése minden egyes etetés során gyakori etetéssel vagy fejéssel.
- Az emlő jobb kiürülése érdekében az etetés előtt a mellre hő alkalmazható. A hő alkalmazásához tölts meg egy eldobható pelenkát meleg vízzel, nyomd ki a felesleges vizet, és helyezd a mellre.
- A folyadékfogyasztás növelése kulcsfontosságú.
- Pihenés.
- Terápiás mellmasszázs, amelyet képzett szoptatási tanácsadó tanít.
Fontos!
Attól, hogy emlőgyulladás vagy eltömődött tejcsatorna jelentkezik, a szoptatás biztonságosan folytatható. A szoptatás segít a fertőzés vagy a csatornarendszer kiürülésében. A baba hirtelen elválasztása viszont valószínűleg rontja a tüneteket.
Sajnos ebben az időszakban ez is aktuális témává válhat: