Egy nagymama tanácsa: ragadd meg az időt az unokákkal

Hogyan ragadjuk meg a múló időt a felnövő unokáinkkal?

Mindig azt mondjuk az új szülőknek, hogy becsüljék meg az együtt töltött időt, mert a gyerekek gyorsan felnőnek. És a nagyszülőkkel mi lesz?

Egyszeriben észrevesszük, hogy a kis Petike nem játszik már a tűzoltóházas játékkészletével. És mikor épített utoljára valamit Duplóból? Annácska meg már régen elhagyta a babákat. Ott ülünk az egykor oly fontos játékok, plüssök mellett, észrevesszük hogy a konyhai készletet sem használja már senki, hogy bármit is „főzzön”. És akkor rájövünk: az unokák felnőttek! Mikor történt ez?

Hogyan örökítsük meg az időt?

Az unokáiddal tölött idő gyorsabban telik, mint gondolnád. Az egyik percben még kisgyerek, a következőben már a tizenéves korba lép.

Íme egy nagymama tanácsai, amik segíthetnek jobban megragadni a pillanatokat ezekben a korai években.

  • Élvezd! még a nehezét is. Van, hogy a kicsi vigasztalhatatlanul sír, nem segít sem az éneklés, sem a klasszikus zene, sem a sétálás. De ami akkor frusztráció, az ma már szórakoztató emlék. És mennyire visszasírjuk még ezeket a hangos bömböléseket is!
  • Nézz előre! Eljöhet az a nap, amikor a gyerekek kevesebbet látogatják a nagymamát. Szóval, használjátok ki a lehető legtöbbet a rendelkezésre álló időből. Tervezd lazán a naptárat minden negyedévre, hogy a napok ne csak úgy elszaladjanak.
  • Tartsd számon a játékukat. Ha jobban odafigyelünk rájuk, azzal arra ösztönözzük őket, hogy játsszanak az összes játékukkal, mielőtt kinövik őket. Néhány ajándéktárgyhoz alig nyúlnak hozzá.
Az unokákkal töltött időt sosem felejtjük el

Keresd a lehetőségeket

  • Próbálj meg rendszeres időbeosztást kialakítani a családi összejövetelekre. A péntek esti családi vacsoráink legalább hetente egyszer biztosítják a találkozást. A gyerekek és a szülők elfoglaltak, ha nincs egy állandó nap, amelyet mindenki naptárába elmentünk, előfordulhat, hogy hetekig nem látjuk a családot!
  • Bátorítsuk az ottalvós bulikat. Ebből nem csinálunk sosem eleget. Pedig nincs is annál édesebb, mint amikor az unokákat egy esti mese után betakargatjuk, és reggel bebújnak az ágyadba.
  • Amikor együtt vagytok, csináljatok együtt dolgokat ahelyett, hogy a gyerekeket az iPad vagy a tévé elé ültetnétek.

De az internet sem ördögtől való, sőt…

  • A távoli nagyszülők nagy mentsvára az internet, amelyen a kapcsolatot tartva, nem csak kézműveskedni lehet együtt (legalábbis egy időben), de olvasni vagy csak fejből mesélni is nekik.

Örökítsd meg a világukat az utókornak

  • A különleges alkalmak mellett készíts képeket a mindennapokról is, amikor a slag alatt szaladgálnak, a figuráikkal játszanak vagy éppen félálomban üldögélnek a kanapén.
  • Győződj meg róla, hogy a gyerekek szülei hozzáférnek a fotókhoz, oszd meg velük, vagy akár nyomtattasd ki nekik, örülni fognak. Az elmúlt időt csak a képek segítségével tudjuk megragadni és ezt idővel ők is igényelik.
  • Ne felejtsd el, hogy magadról is készíts fotókat. Annyira el vagyunk foglalva az ő életük megörökítésével, hogy gyakran elfelejtjük, hogy valaki a miénket is dokumentálja.ű
  • + 1 tipp: Ha jó képeket akarsz készíteni a gyerekekről, ereszkedj le a szintjükre, hogy közelebbi és jobban megkomponált felvételeket készíthess.

Mit csináljunk a játékokkal?

Először is kérdezzük meg a gyerekeket, hogy biztosan nem bánják-e, ha elajándékozzuk a játékokat. Előfordulhat, hogy egy gyermek kinőtt egy játékot, de még mindig érzelmileg kötődik hozzá. Amennyiben nem, ezek a lehetőségek a legjobbak.

Eladás

Néhány játék önálló (nincsenek extra alkatrészek vagy kis darabok) és jó viszonteladói értékkel rendelkezik. Ezek a eladhatjuk az interneten, hogy némi bevételt termeljenek a nagyobb jó érdekében.

Ajándékozás

Amik a fenti kategóriába nem esnek bele hiányok vagy apróbb sérülések miatt, amelyek azonban a használatot még nem zavarják, úgy adjuk oda olyan barát vagy ismerős gyermekének, akiről tudjuk, hogy örülne neki.

Adakozás

Néhány játékokat rászorulóknak is odaadhatunk – kisebb, önálló játékokat, köztük ételkészleteket, Play-Doh vágóeszközöket és blokkokat, amelyekkel könnyen lehet játszani, nagyobb felügyelet nélkül.

Íme néhány tipp, hogy ragadjuk meg a repülő időt az unokákkal

A játék különleges emlékekkel

A legnehezebben megválni a szeretett kedvenc játéktól. A kedvenc kiskonyha, a beszélő maci, a vonatkészlet. Mind-mind olyan emlékeket őrizhetnek, amelyekre a gyerekek már nem feltétlen emlékeznek, nekünk viszont még rájuk nézni is boldogság a sok feltoluló kép miatt, ami az elmúlt időt hozza vissza nekünk. Ezeket, legyenek akár egészen nagyok vagy éppen picikék, nyugodtan megtarthatjuk magunknak, hogy betöltsék kicsit az űrt, amit a felnövő unokák hagynak maguk után. Ki tudja, egyszer talán még elkérik majd a saját gyerekeiknek!

A jövő

Többé már nem játszószoba, a terünk ismét inkább családi szobának tűnik. Sok minden eltűnt, néhány apróság megmaradt.

Ilyenkor persze elfog minket a szomorúság, már csak azért, mert látjuk, hogy a gyerekek elveszítik a színlelt játékból származó élénk gyermeki képzeletet. Főzésnek tettetés, autóvezetésnek tettetés, bevásárlásnak tettetés, anyának vagy apának tettetés… nincs többé.

De továbbra is a mi unokáink, akik a mi szemünkben mindig gyerekek maradnak, és ha elég kitartóak és elszántak vagyunk, minden életkorban megtalálhatjuk a módját annak, hogy kapcsolódjunk hozzájuk. Szóval, jöjjön a következő életszakasz!

forrás: https://www.callmegrandma.com/grandma-advice-capture-time-with-grandkids-now/

Egy másik perspektíva, hogy meglássuk, milyen szerencsés helyzetben vagyunk: